Moje 600nedelie po potratoch

V rámci Októbra – mesiaca, ktorý je celosvetovo venovaný zvyšovaniu povedomia o strate dieťatka som si zaspomínala čo pomohlo po potratoch mne.

V tomto článku sa s vami podelím o tipy, ktoré som sama na sebe vyskúšala počas môjho šestonedelia (2017-2018), ktoré trvalo viac ako rok. Keďže s každým rezonuje iná forma výživy tela a duše po traumatickej udalosti, akou potraty sú, rozdelila som moje odporúčania do 4 kategórií, aby si každý našiel niečo svoje 😊.

Fyzická rovina (TELO)

Mentálna rovnia (MYSEĽ)

Emocionálna rovina (EMÓCIE)

Energetická/Spirituálna rovina (DUŠA)

Pretože o tom je holistický prístup, ktorý na stránkach Dúhovej Mamy nájdete. Inšpirácie a podpora ženám na ich ceste k materstvu nielen na úrovni fyzickej, ale aj mentálnej, emocionálnej a energetickej/spirituálnej.

Foto: Daniela Petrovská

1. VAGINÁLNE NAPAROVANIE (Telo)

K vaginálnej náparke som sa dostala „vďaka“ potratom, keď som chcela svoje telo podporiť v ďalšej plodnosti. Je to doteraz jeden z mojich najobľúbenejších rituálov na ceste k materstvu. Príprava byliniek, deky, hudby, časopriestoru iba pre seba, kde sa môžem stíšiť, vypnúť a k tomu ešte očistiť maternicu zvnútra. Magický čas pre spojenie sa samej so sebou v chaose emócií (nielen) po potratoch.

Ak si chcete o vaginálnom naparovaní prečítať viac, všetky pre a proti, odporúčam blog Moniky Valovej, kde spomína zabudnuté výhody yoni steamingu, ako aj vhodné bylinky na podporu otehotnenia.

Prínosy vaginálnej náparky:

✔️celková očista maternice a odstránenie toxínov z tela
✔️zlepšenie cirkulácie v oblasti maternice
✔️vyrovnaná hladina pošvového pH
✔️vymiznutie príznakov PMS
✔️prehriatie, zvlhčenie a uzdravenie panvového dna

Aj takto sa dá krásne naladiť na svoje LONO a začať sa otvárať novým možnostiam. Pozrite si krátke video odo mňa ako používam náparku ja, na podporu plodnosti.

Ak neviete, ako si namiešať vlastné bylinky (ja som na toto lenivá), hotové balíčky na podporu plodnosti si môžete kúpiť priamo na webe u Moniky Valovej Steamy.cz, kde nájdete aj veľa užitočných informácií a samozrejme aj bylinky na podporu tela po strate dieťatka.

Bylinky pro vaginální napářku v této směsi pomáhají vyčistit a posílit dělohu po potratu. Zkracují dobu krvácení a urychlují regeneraci ženských pohlavních orgánů. Mají protizánětlivé a antibakteriální účinky. Relaxují a přinášejí ženě psychickou i fyzickou úlevu. (Monika Valová / Steamy.cz)

2. TERAPEUTICKÉ PÍSANIE (Myseľ)

Je jednou z najpoužívanejších techník v psychoterapii. Nejedná sa však len o zaznamenávanie udalostí ako v „klasickom“ denníku, ale  je zamerané na premýšľanie, interakciu a analýzu udalostí, myšlienok a pocitov, ktoré pisateľ píše.

Podľa štúdie (Baikie & Wilhelm, 2005), ak sme zažili traumatizujúcu alebo mimoriadne stresujúcu udalosť, môže mať expresívne písanie výrazný liečivý účinok. Účastníci tejto štúdie, ktorí písali o svojich najtraumatickejších zážitkoch 15 minút, štyri dni po sebe, zaznamenali lepšie zdravotné výsledky.

Pravidelné terapeutické písanie nám pomáha nájsť zmysel v našich skúsenostiach ako aj pozrieť sa na veci z novej perspektívy.

Ja osobne písanie považujem za jeden z najlepších nástrojov na sebapoznanie, ktorý je zdarma a kedykoľvek k dispozícii.

Začať sa dá jednoducho. Vezmite si zošit alebo list papiera a píšte, čokoľvek čo potrebujete dať zo seba von na konkrétmu tému. Na konkrétmu emóciu a veďťe s ňou dialóg.

Každá emócia má pre nás svoj odkaz a dáva nás do pohybu (e-motion), aby sme sa krok po kroku postavili opäť na nohy. Či už je to pocit viny, hanby, hnevu, smútku, samoty, žiaľu alebo beznádeje.

 3. Esencie ARARETAMA (Emócie)

Po potratoch som mala možnosť vyskúšať si prácu s týmito esenciami počas deviatich mesiacov a vydala sa na dobrodružnú cestu s vnímavou sprievodkyňou Lenkou Siwkovou, ktorá doniesla Araretamu do Čiech. Bola to cesta jemná, ale zároveň hlboko očistná.

Autorkou tohto systému je Sandra Epstein (Brazília). Ide o terapeuticko-výukový program tvorený jedinečnými esenciami, ktoré v sebe nesú inteligenciu pralesných rastlín a uvoľňujú bloky v našom emočnom poli.

Tieto bloky sú zatuhnuté emočné vzorce správania, uviaznuté emócie, presvedčenia, či sľuby, ktoré nám už neslúžia. Esencia ako veľmi jemná energia otvára cestu k tomu, aby sme sa na tej najhlbšej úrovni začali otvárať a odkrýva to, čo sme pripravení vidieť a zmeniť.

Samozrejme môžete siahnuť aj po iných esenciách, ktoré sú (aj cenovo) dostupnejšie. Napríklad Bachove kvetové esencie, ktoré obsahujú širokú škálu použitia na rôzne emócie.

4. PRECHODOVÝ RITUÁL cerrada (Duša)

Termín „cerrada“ v španielčine znamená rituál uzatvárania (Cerrada Postparto). V angličtine zasa rituál uzatvárania kostí (Closing the Bones).

Svoj pôvod má v Latinskej Amerike, kde sa matke po pôrode dopraje tento liečivý čas pre seba, aby sa uzavrel dôležitý cyklus v jej živote. V Európe sa začal tento rituál „prebúdzať“ v Rusku a na Ukrajine a odtiaľ vraj pricestoval do Čiech a na Slovensko.

Kým u nás sa navraciame k tejto ceremónii ošetrenia matky po pôrode, v Latinskej Amerike a Ázii je to „normálna“ prax. Ženám sa poskytne masáž v priebehu niekoľkých hodín po pôrode a opakuje sa znova 4-5 krát počas prvých 40 dní šestonedelia (cuarentena).

Samotnému zavinovaniu do tkaných pevných látok (šatiek) zvaných REBOZO, ktoré majú širokospektrálne využitie (od zavinovania bruška po nosenie detí), predchádza viacero „ošetrení“, ktoré sa líšia nielen zvyklosťami danej krajiny alebo kultúry, ale aj skúsenosťami pôrodnej asistenkty, či duly:

  • Stanovenie si zámeru
  • Varenie kakaa (nápoj, ktorý otvára srdce aj dušu a vyživuje telo po pôrode) a popíja sa počas toho ako žena zdieľa, čo je potrebné vypovedať
  • Jemná masáž bruška
  • Bylinkový kúpeľ alebo vaginálna náparka (termoterapia)
  • Aromaterapia
  • Soundhealing (terapia zvukom)
  • a nakoniec samotné zavinovanie.

Účinky zavinovania rebozom

Fyzicky sprevádza kosti naspäť na svoje miesto, pomáha maternici sa zavinúť a stimuluje prekrvenie.

Emocionálne dodáva pocit pokoja a uzemnenia. Obnovuje pocit vnímania SEBA.

Energeticky sa uzatvára 7 energetických centier ženinho tela, ktoré sa otvorili na mnohých úrovniach od počatia dieťatka, cez tehotenstvo až po pôrod.

Žena si pritom zvedomuje, čo všetko uzatvára vo svojom živote. A takto zavinutá je akoby v „období ničoho“, keď čaká na impulz, aby sa znova otvorila. Tak dlho ako to potrebuje. A potom sa symbolicky aj zaviazané šatky znova rozviažu.

Význam zavinovania ako prechodového rituálu sa však neobmedzuje len na obdobie šestonedelia po pôrode, či potrate, ale môžeme si ho dopriať kedykoľvek, keď chceme niečo uzavrieť a vedome vstúpiť do ďalšej významnej fázy v našom živote, ako napr.:

  • menarche (prvá menštruácia)
  • menopauza
  • nová práca
  • rozchod
  • nový vzťah
  • po ťažkej chorobe alebo traume
  • smrť blízkeho

Takže zavinúť sa dá skoro čokoľvek 🙂. Moje skúseností s týmto prechodovým rituálom, si môžete prečítať tu.

Verím, že je dôležité (a veľmi liečivé) dopriať si čas pre seba a dovoliť si cítiť všetky emócie, ktoré sa budú postupne každým dňom vyplavovať na povrch. Je však  úplne v poriadku sa im na chvíľu aj vyhnúť a nechcieť nič cítiť. Naberáme tak silu, aby sme boli pripravené postaviť sa im zoči voči, precítiť ich do špiku kosti a nechať ich zmeniť nás. Pretože strata dieťatka nás zmení, či chceme či nechceme. A niekedy z tejto zmeny vzniknú liečivé veci. Ale to je už iný príbeh…

S úctou k jedinečnej ceste každej z nás,

Mirka

P.S.:

Aj potraty sú pôrody a majú svoje šestonedelie. Aj ženy po strate dieťatka si zaslúžia oddych a čas pre seba, aby telo aj duša dostali šancu na svoje liečenie. Lenže koľko vlastne také šestonedelie trvá. Je to iba rozpätie 4-6 týždňov do prvej menštruácie? Alebo je to niekoľkomesiacov, či dokonca roky, kým nájdeme opäť samé seba a naučíme sa integrovať stratu dieťatka do každodenného života a naberieme odvahu pokúšať sa o dieťatko znova.

Verím, že neexistuje univerzálna odpoveď, pretože každý náš príbeh je jedinečný. Či sme o dieťatko prišli na úplnom začiatku tehotenstva alebo v neskoršom štádiu, každá z nás si zaslúži priestor na zotavenie sa.

P.S.2:

Viac inšpirácií nájdete v kategórii „Šestonedelie po potratoch“, kde som túto tému rozoberala aj so svojimi hosťkami.

Ak sa na svojej ceste cítite samé a potrebujete niekoho kto vám rozumie (pretože skúsenosť je neprenosná), veľmi rada vás privítam v podpornom kruhu žien na Facebooku v uzavretej skupine MAMY ANJELOV, ktorá vytvára bezpečné prostredie na zdieľania čohokoľvek, čo nás trápi a je priestorom, kde je každý príbeh prijatý s rešpektom.

P.S.3:

Ďalšie príbehy žien nájdete v kategórii „Vaše príbehy /Mamy anjelov“.

Október/2020

Miroslava Seňková
Inšpirujem ženy ako žiť plodne aj neplodnosť a kráčať v ústrety dieťatku napriek rôznym výzvam. Som autorkou jedinečnej Klubovne Alchýmia počatia, kde už teraz nájdeš pre seba viac ako 30 hodín netradičnej plodnej inšpirácie na tému vedomého počatia a práce s fertility mindsetom. Môžeme sa stretnúť pár krát do roka naživo (v Bratislave) na fertility kruhoch, ale aj pravidelne v rôznych online fertility programoch. Viac o spolupráci so mnou . A prečo Dúhová Mama? To rýchlo zistíš tu.