Oslavovať, či neoslavovať?

Pretvarovať sa, či nepretvarovať?

Ak ste na ceste k dieťatku už nejaký ten rok, možno ste si aj vy položili túto otázku. Ja som si ju kládla tiež. A nielen raz.

Oslavovať Vianoce, aby som vyhovela rodine aj keď na to nemám náladu a pri pomyslení na všetky tie otázky Kedy budú deti? Vy nechcete deti? … mi bude zle a spôsobia mi opäť len stres.

Alebo neoslavovať a dopriať si čas pre seba a drahého, myslieť na nás, ustáť si svoje hranice a nemínať energiu na vysvetľovanie, že to chceme inak, pretože aj naša cesta k dieťatku je iná.

Pretvarovať sa, že mi nemiestne otázky nevadia, pretože sú témou na „nevinnú“ konverzáciu, aj keď zasiahnu hlboko do živého a okolie nechápe aká je ne-plodnosť nielen citlivá téma, ale aj osobná. Pravdepodobne nás nenapadne pýtať sa druhých Kedy mali naposledy spolu sex a či si ho užili alebo Kedy boli naposledy na záchode a či je všetko ok.

Pretvarovať sa aj za cenu toho, že budem následne v kŕči až do momentu, kedy vystihnem vhodnú chvíľu na útek a budem to môcť osamote pustiť a poplakať si.

Alebo sa nepretvarovať a ísť s pravdou von, že prišli ďalšie Vianoce bez vytúženého dieťatka. Zostať doma alebo absolvovať len minimálny kontakt. Stúpnuť si do svojej sily a vykašľať sa na to, čo si o nás v rodine pomyslia a dopriať si svätý pokoj od všetkých „malo by sa“. 

Kiež by existovala jednoduchá odpoveď a univerzálna pre každú z nás. Neexistuje.

Už len z toho dôvodu, že na našej ceste k dieťatku si prechádzame rôznymi výzvami, lekciami a majstrom v budovaní svojich vlastných hraníc čo sme schopné a ochotné tolerovať verzus čo už nie sme, sa nestaneme z večera do rána.

A preto je absolútne v poriadku (a bez výčitiek) nasledovať to, čo nás aktuálne volá.

  • Ak cítiš, že chceš byť sama. DOPRAJ SI TO.
  • Ak cítiš, že si ochotná ponoriť sa do vianočnej atmosféry, s pečením, varením, zdobením a trávením času s najbližšími, s malými deťmi z vašej rodiny, či odpovedaním opäť na tie isté otázky od vzdialenejšej rodiny … dopraj si to.
  • Ak cítiš, že potrebuješ zamestnať myseľ aktivitami, ktoré nebudú mať absolútne nič spoločné s materstvom, dovoľ si to.

A ak cítiš, že chceš nielen Vianocami, ale aj koncom roka preplávať na vlne plodnosti, prijmi moje pozvanie do „fertility netflixu“ a.k.a. vianočnej Klubovne Alchýmia počatia, kde som zabalila kopec plodnej inšpirácie, z ktorej si vieš vyberať ako z bonboniéry a na zrodenie nového života sa začneš pozerať inak.

Po stránky emocionálnej, mentálnej aj spirituálnej.

V Klubovni nájdeš viac ako 30 hodín obsahu na (hravú) prácu s fertility mindsetom, pretože verím, že každá môžeme byť sama sebe koučom a kráčať v ústrety dieťatku vo väčšej ľahkosti a radosti, ak sa tak rozhodneme.

Brány do Klubovne sú naposledy otvorené posledných pár dní a za symbolickú cenu. Ešte sa stíhaš pridať.

 

Mirka

Miroslava Seňková
Inšpirujem ženy ako žiť plodne aj neplodnosť a kráčať v ústrety dieťatku napriek rôznym výzvam. Som autorkou jedinečnej Klubovne Alchýmia počatia, kde už teraz nájdeš pre seba viac ako 30 hodín netradičnej plodnej inšpirácie na tému vedomého počatia a práce s fertility mindsetom. Môžeme sa stretnúť pár krát do roka naživo (v Bratislave) na fertility kruhoch, ale aj pravidelne v rôznych online fertility programoch. Viac o spolupráci so mnou . A prečo Dúhová Mama? To rýchlo zistíš tu.