[Rozhovor] Aromaterapia v šestonedelí po potratoch

Ďalší rozhovor z cyklu Šestonedelie po potratoch. V tom predchádzajúcom sme sa s dulou bavili o rituáloch v období šestonedelia a jeho samotnom význame na fyzickej úrovni.

Tentokrát som sa zamerala ako podporiť proces liečenia emócií pomocou aromaterapie. Napriek tomu, že výber esenciálnych olejov je individuálny a každému vonia niečo iné v rôznych fázach smútenia, snažili sme sa pre vás vybrať tie najvhodnejšie esencie.


Moje pozvanie na rozhovor o šestonedelí prijala Diana Hajduchová:

Diana sprevádza aromaterapeutickými konzultáciami a je zakladateľkou projektu Flora Terapeutica, ktorého poslaním je prírodná starostlivosť o zdravie a krásu. Organizuje aromaworkshopy, poskytuje aromamasáže a taktiež aromapsychologické poradenstvo.

Zdroj: www.facebook.com/floraterapeutica/

Sama som u nej absolvovala aromaterapeutické konzultácie, vďaka ktorým sa mi otvoril úplne nový pohľad na pôsobenie vôní na emocionálnej úrovni. Prajem vám voňavé čítanie 🌸


Diana, poďme sa teda pozrieť najprv na pocit HNEVU, ktorý môže byť smerovaný voči nám samotným, napr. kvôli nedostatku informácií a strate možnosti rozhodnúť sa inak, alebo voči lekárom, keď zapochybujeme o ich postupe, či voči svojím najbližším, keď sme si nevedeli obhájiť bagatelizovanie a požiadať o emocionálnu podporu.

Na hnev, ktorý nás zožiera zvnútra je vynikajúci BERGAMOT (Citrónovník bergamotový). Rovnako, aj keď máme pocit, že sa niečo nedá zmeniť. Bergamot nás učí zanechať sebaposudzovanie a milovať sa bezpodmienečne. Je to olej sebaprijatia.

Takisto sa mi tu hodí aj GRAPEFRUIT, ktorý nám pomáha zvládnuť frustráciu z toho, že sa veci nedejú podľa našich očakávaní a že dopadli inak ako by sme chceli. Prijať negatívne emócie a nenechať sa nimi strhnúť.

Keď sa však jedná o hnev, ktorý je dynamický (ohnivý) a nenechávame si ho „len“ vo vnútri, ale ide z nás von, môže nám poslúžiť aj KARDAMÓN. Žiada, aby sme prestali obviňovať ostatných a prevzali vlastníctvo a zodpovednosť za svoje vlastné pocity. Keď tak urobíme, budeme cítiť nielen väčší pokoj, ale aj kontrolu sami nad sebou. Pomáha nám teda tieto emócie akoby rozložiť a stráviť. Niekedy sa nazýva aj olej objektívnosti.

Po hneve prichádza pocit NEDÔVERY a pochybnosti o vlastnom tele prečo to nezvládlo a či sa to bude opakovať znova. Ako podporiť seba-dôveru?

V starostlivosti o mamy sa často používa GERÁNIUM (Muškát). Je to esencia, ktorá podobne ako ruža (ružové esencie) otvára srdce. Používa sa pri riešení vzťahových aspektov. Muškát podporuje láskavosť a bezpodmienečné prijatie seba samých, ako aj druhých. Reprezentuje veľmi silno ženskú energiu, ako aj samotnú dôveru. Napriek tomu, že nevieš, čo ťa čaká.

Kým taký grep pomáha „iba“ negatívne emócie prijať, geránium vytvára akoby vyššiu kvalitu. Podporuje pocit vlastného sebasúcitu a takého toho príjemného vnútorného pohladenia.

A čo s pocitom  SEBAĽÚTOSTI a obete, keď samú seba ľutuješ a nič ti nedáva zmysel? Keď sa nevieš ani nadýchnuť, máš pocit, že všetko je proti tebe a nevieš nič zmeniť. Dokonca, že ty sama za nič nestojíš.

Keď vnímame samých seba ako bezmocných a neschopných čokoľvek zmeniť, tak v tomto prípade dobre funguje KLINČEK. Posilňuje schopnosť postaviť sa za seba, byť proaktívny a zanechať správanie, ktorým samých seba zrádzame. Obnovuje tak osobnostnú integritu. Buduje hranice a obranný štít.

Na pocit, ktorý si opísala, by sa taktiež hodila aj zmes FORGIVE (Odpustenie). Je to zmes esenciálnych olejov, prevažne stromov a slúži na zbavenie sa toxicity, ktorá ti zaberá celý priestor. Nie je vôbec hladivá, ale práve naopak. Posilňuje ťa.

Takže by mohla poslúžiť aj na ODPUSTENIE sebe, či iným?

Áno, pretože ty sa vedome rozhodneš, že chceš tie pocity, ktoré ťa sťahujú dole už konečne pustiť. Vystúpiť z toho kolotoča, aby ťa to ďalej nezožieralo. Cítiš sa natoľko silná, že si povieš „stačilo“.

Pritom aj geránium rieši odpustenie, ale s inou energiou. Skôr v zmysle, že posielam odpustenie do konkrétnej situácie alebo niekomu, koho nemám veľmi rada a liečim to tak láskyplnou ružovou energiou. Kým zmes Forgive je od-PUSTENIE a hovorí skôr o tom, že už mi nie je dobré zostávať v nejakej situácii slabá. A práve tá sila stromov ti dodáva podporu, že to ustojíš.

Úplne mi to dáva teraz zmysel, čo hovoríš, pretože UZEMNIŤ som sa ja sama po potratoch veľmi potrebovala. Nechcela som ten nový stav okolností prijať a žila som akoby v bubline sebaľútosti a kolotoči obviňovania. Odpojená od reality. Vtedy som si pomáhala jedinou zmesov olejov, ktorú som mala práve doma, BALANCE. 

Áno, BALANCE je tiež vynikajúca uzemňujúca zmes. Spája v sebe čierny smrek, gáfrovník, ružové drevo, kadidlo, modrý harmanček do lákavej vône, ktorá podporuje pokoj a pocit rovnováhy. Zmierňuje tiež úzkostné stavy. Zostať v tej bolestnej emócii muselo byť veľmi ťažké a nie každý to ustojí.

 

Čo môže teda ešte poslúžiť k zvládnutiu emočnej BOLESTI a zároveň „normálne“ fungovať?

Stratégia ako fungovať v smútku a v bolesti nie je ťahať sa od nich preč (napr. k povznášajúcim citrusovým olejom), ale práve zostať v tých spodných tónoch. Nesiahať po ľahkom uvoľňení, ale pokúšať sa ustáť aj to samotné liečenie a fakt, že tá jazva sa musí vytvoriť.

Skvelým pomocníkom v takýchto situáciach môže byť SLAMIENKA (Helichrysum). Je to olej, ktorý pomáha zvládať traumy a psychické zranenia. Ide veľmi hlboko, lieči rany a zaceľuje jazvy postupne. Pomáha nám zostať aj s tými menej príjemnými emóciami.

Ďalšia z kategórie nie ľahkých vôní je SPIKENARD, ktorý nás tiež vie udržať v spodných tónoch. Je to fixatívum, používa sa aj v parfémoch. Pomáha nám zvládať existencionálne veci. Povedala by som až na hranici smrti. Proste veľmi ťažké obdobie, keď sme až na dne svojej duše.

Spikenard povzbudzuje našu dušu k tomu, aby sa podvolila a prijala život presne taký, aký je. Povzbudzuje ľudí, aby to nechali tak a cenili si všetky životné skúsenosti.

Ešte by sme tu vedeli zaradiť RÍMSKE KAMILKY (Harmanček rímsky), ktoré výrazne upokojujú a harmonizujú psychiku. Dodávajú pocit bezpečia a dôvery, že nemusíme čeliť tej bolesti samy.

Toto mi príde veľmi užitočné aj v neskoršom období, keď sa žena rozhodne pokúšať sa o bábätko znova a potrebuje opäť cítiť DÔVERU v celý proces počatia. 

Presne, pretože kamilky okrem toho, že pomáhajú riešiť frustrovanosť, majú veľmi jemnú detskú energiu. Bolo by zaujímavé zaradiť ich do procesu liečenia aspoň symbolicky, pretože sa často používajú aj pre bábätká. Príde mi pekné nepotlačiť v sebe úplne tú miminkovskú tému.

Posledný pocit, ktorý by som chcela rozobrať je SEBAHODNOTA. Uvedomenie si vlastnej sebahodnoty nielen v procese liečenia po potratoch, ale celkovo na kľukatej ceste k materstvu. Pre mňa osobne bolo kľúčové uvedomiť si, že moja hodnota sa nemeria schopnosťou priviesť na svet dieťatko. Že som dosť dobrá žena a stále sa môžem tešiť zo života. Aj bez dieťatka.

Aká esencia sa ti vynorí, ak by sme chceli posilniť tento aspekt?

Určite JAZMÍN. Podporuje pozitívny obraz o vlastnej osobe, o svojej mentálnej i fyzickej sebahodnote. Tento vzácny olej sa pridáva do všetkých zmesí, ktoré pomáhajú zmierňovať pocity strachu, smútku a ponurej nálady. Jazmín prináša sebavedomie, optimizmus a pocity eufórie. Vo všeobecnosti je tento výnimočný a delikátny kvetový olej obklopený pocitmi lásky a pokoja. Je to olej ženskej sily. Akoby ti hovoril:

 

Ďakujem Diane za inšpiratívny rozhovor a krásne posolstvo jazmínu pre nás všetkých na záver.

Viac o Dianiných aktivitách a aromaterapii sa môžete dočítať na jej facebooku FLORATERAPEUTICA.


A ešte malé doplnenie, ako vieme s olejčekmi aromaticky pracovať.

Zdroj: Modern essentials (Sprievodca éterickými olejmi na terapeutické používanie, Aroma Tools, 2015, str. 48-49)

Čo je to vlastne „aromaticky“?

Aromatické inhalovanie zahŕňa inhalovanie jemnej hmly z olejov alebo prchavých aromatických zložiek, ktoré sa z oleja vyparili, a to viacerými spôsobmi:

  • Rozptyľovanie éterických olejov do vzduchu pomocou difúzera: Difúzer pre studený vzduch používa vzduch pri izbovej teplote na rozštiepenie olejov na mikrojemnú hmlu, ktorá sa potom šíri do priestoru (stovky cm2 za niekoľko sekúnd). Pozor si dajte na difúzery, ktoré používajú intenzívny zdroj tepla (napr. vonná lampa sviečku), pretože môžu zmeniť chemické zloženie oleja a jeho terapeutické kvality a preto sa neodporúčajú.
  • Priama inhalácia: Nadýchnuť sa priamo z fľaštičky alebo si kvapnite 1-2 kvapky do dlaní, spojte ich do tvaru misky, priložte ku tvári a nosu a inhalujte.
  • Cez kus látky alebo servítky: Naniesť  1-3 kvapky oleja na savý materiál a inhalovať.
  • Ventilátor: Naniesť olej na kúsok látky a pripevniť na ventilátor 🙂
  • Parfum alebo kolínska voda: Naniesť 2-3 kvapky na zápästie alebo krk alebo si vytvoriť jednoduchý parfém (10-15 kvapiek éterického oleja v 20 kvapkách alkoholu s 1 čajovou lyžičkou destilovanej vody).

Alebo si jednoducho kvapnite zopár kvapiek na aromašperk 👇 a môžete nosiť svoju obľúbenú vôňu kamkoľvek.

Miroslava Seňková

Som mama 2 anjelov a inšpirujem ženy ako kráčať k dúhovému dieťatku s radosťou a ľahkosťou. S vášňou neustále objavujem hĺbku alchýmie vedomého počatia a holistický prístup k plodnosti.

Som autorkou viacerých FERTILITY VIZUALIZÁCIÍ Ako sa naladiť na seba a svoje budúce dieťatko, ako aj online kurzov , kde sprevádzam ženy ako si cestu k materstvu užívať a nielen prežívať, ešte pred počatím dieťatka.

Pokiaľ vám chýba podporná skupina na ceste k materstvu, pridajte sa do uzavretej skupiny na Facebooku Alchýmia počatia nového života , kde nájdete ďalšie plodné inšpirácie.

Viac o mojej ceste si prečítate tu.

Komentáre