Cyklická aromaterapia. Keď vône maľujú príbehy

O ženskej cyklickosti som sa dozvedela len pred pár rokmi a odvtedy sa teším z každej jednej menštruácie. Dokonca aj z predmenštruačnej (tvorivej) fázy. Slová ako mrcha a krámy ma dvíhajú zo stoličky. Donedávna som si však ani ja sama nevážila dary, ktoré mi sprostredkúva moje úžasné ženské telo.

Cyklická žena

Ale naspäť k štyrom fázam ženského (lunárneho) cyklu. Nižšie si môžete pozrieť ich stručný prehľad počas mesiaca. 28 dní je iba orientačný počet, keďže každá sme jedinečná. Ďalšie informácie a ukážky z knihy, si môžete pozrieť tu.

Zdroj: Miranda Gray – Cyklická žena. Z originálu preložilo Nakladateľstvo OSULE (2013)

Aromaterapia je viac než iba vôňa

Skutočná aromaterapia je oveľa viac, než len odbúravanie stresu pomocou vône. Aj keď je pravda, že vôňa môže načrieť hlboko do nášho vnútra (ovplyvňovanie psychického stavu), ponúka najmä holistický prístup k starostlivosti o zdravie. A to prostredníctvom silného liečivého potenciálu aromatických molekúl, ktoré sa nachádzajú v esenciálnych olejoch terapeutickej triedy.

Dokážu teda efektívne ovplyvniť aj zdravotný stav. Tento článok však bude o pôsobení vôní na emocionálnej úrovni.

Prvé stretnutie

Prvýkrát som sa s aromaterapiou stretla, keď som potrebovala poradiť, ako v živote ďalej. Chcela som vyskúšať cez svoje zmysly, či to fakt funguje, že sme sami sebe učiteľom. Keď vlastne tušíme, čo nás trápi, len to nevieme dešifrovať. A tak sa aj stalo. Moje problémy sa netýkali zdravotného stavu, skôr psychiky.

Stres, strata chuti do života, depresia. Taká klasika 🙂

Aromaterapeutickou konzultáciou ma sprevádzala skúsená aromaterapeutka. „Fetovaním“ najrozmanitejších vôní som strácala pojem o čase. Cieľom bolo vybrať si zo širokého spektra esenciálnych olejov svoju top desiatku a potom z nej vyselektovať užší výber. Toľko olejov som pokope ešte nikdy nevidela. Bolo ich skoro 100.

Z niektorých vôní ma napínalo až na vracanie (napr. geránium, harmanček, rozmarín). Inokedy som sa nevedela rozhodnúť, či mi oleje voňajú alebo smrdia, takže som ich označila za neutrálne. Všetko to bolo v poriadku, pretože v aromaterapii sa pracuje len s olejčekmi, ktoré nám voňajú. S tými „voňavými“ som sa vylučovacou metódou postupne  prepracovala k piatim top favoritom v nasledovnom poradí:

… Koriander, Peppermint, Grapefruit, Bergamot, Neroli …

Len pre dokreslenie situácie, na začiatku som si zapísala takýto terapeutický cieľ:

Byť autentická voči sebe aj druhým. Kreatívne sebavyjadrenie.

Pri inhalovaní vôní mi síce prichádzali rôzne intuitívne obrazy a emócie, ale až naša sprievodkyňa to celé krásne uchopila a pospájala kúsky puzzle do jedného uceleného konceptu. Do mojej súkromnej správy od darov zeme. Bohužiaľ, neviem to spätne zreprodukovať. Treba to zažiť. V tej chvíli mi len padala sánka, čo všetko tá žienka o tých olejoch a energiách rastlín dávala a ako to všetko pasovalo na moju situáciu aj výzvy. Ako riť na šerbel.

Osobný parfém

Keď sa všetky informácie o rastlinách (vybraných olejoch) prepojili, precítila som obrovskú vďačnosť. Bez ostychu a veľmi trefne mi popísali (resp. zrkadlili), čo vnútorne riešim. Tak predsa som sama sebe učiteľom 🙂 Zo stretnutia, ktoré bolo výživným pohladením pre moju dušu, som si odniesla osobný parfém (v roll-on verzii), ako aj telový olej, ktorých súčasťou bola moja top päťka. Nosný olej tvorila jojoba. A potom prišla tá jednoduchšia časť. Aplikácia a užívanie si.

Pripájam aj krátky popis jednotlivých esencií z knihy Emotions & Essential Oils, 5th Edition: A Modern Resource for Healing (Enlighten), aby ste si spravili obraz o energiách a liečivom potenciáli rastlín. Stále sa neprestávam čudovať, ako nám oleje vedia nastaviť zrkadlo. A pritom to nestojí vôbec majland.

Koriander bol môj No. 1

  • Koriander – Olej integrity so sebou samým. Človek, ktorý potrebuje tento olej, môže zabúdať sám na seba pri službe ostatným. Tiež môže mať silnú potrebu robiť to, čo je správne, to čo sa má. Koriander nám pripomína, že je viac než len jeden spôsob, ako sa dá niečo urobiť, a že keď sa snažíme „zapadnúť“, môžeme tým zradiť samých seba. Dodáva odvahu vykročiť zo „škatule“ a riskovať žiť podľa toho, kto skutočne sme. Integrita so sebou samým znamená žiť v spojení s tým, k čomu nás naša duša nabáda a vedie. Koriander pomáha ľuďom žiť podľa SEBA.

Ďalší moji favoriti v skratke:

  • PeppermintOlej ľahkého srdca. Pripomína, že nemusíme byť kontrolovaní strachom. Prináša radosť a sviežosť do srdca a duše, takú emocionálnu pauzičku, aby sme nabrali silu opäť čeliť (emočnej) bolesti.
  • Grapefruit – Olej úcty k telu. Učí nás rešpektovať a akceptovať naše fyzické telo.
  • BergamotOlej sebaprijatia. Rozpúšťa obmedzujúce presvedčenia (som zlá, nemilovaná, nie dosť dobrá). Pomáha zbaviť sa sebakritiky cez bezpodmienečnú sebalásku.
  • Neroli – užitočný pri únave, napätí, depresii a obavách.

Cyklická aromaterapia

Spojenie aromaterapie v každej fáze menštruačného cyklu reprezentovaného archetypmi Panna, Matka, Čarodejka a Starena a namiešavania olejov ma neskutočne priťahovalo.

V skupine nás bolo šesť a skoro nikdy sme nemali rovnaký výber, napriek tomu, že sme boli v rovnakej fáze cyklu. Každá sme totiž riešili rôzne životné výzvy a preto aj výber olejových sprievodcov bol odlišný.

Postup bol podobný ako pri vyššie spomenutej aromakonzultácii. Každá žienka si individuálne hodnotila oleje a poctivo písala „poznámky“ zo zážitkového ňuchania. Keď sme si zdieľali svoje vhľady, bolo zaujímavé pozorovať, akú rôznorodosť môže vyvolať jedna vôňa. Čím viac sme sa otvárali novému poznaniu a sústredili sa na seba, nechávali každodenné otravné myšlienky za dverami, tým viac sme sa triafali do posolstva, ktoré v sebe rastliny niesli.

Bola to nádherná hra. Oddych, relax, sebareflaxia, čas pre seba a samozrejme „čarovanie“ a ukuchtenie jedinečných cyklických parfémov, ktoré nikde nenájdete. A ešte sú k tomu aj bio 🙂

Naša sprievodkyň sa vždy len usmievala, pretože vedela, že naše (zdanlivo) nesúvisiace obrazy s energiou rastliny priamo súvisia.

Môj unikátny cyklický parfém

Pre doplnenie výsledku, ako môže takýto zážitkový workshop vyzerať, prikladám svoje obrazy, ktoré sa mi intuitívne vynorili pri oňuchávaní.

  • Fáza cyklu: Ovulačná (Deň 15. Cyklus 30 dňový).
  • Ako sa cítim: Smútok 40%, Hnev 30%, Radosť 20%, Strach 10%. To len taká mini štatistika, pretože som vôbec nebola „high“.
  • Výber olejov: Peppermint, Grapefruit, Jazmín, Levanduľa (piaty som tentokrát nepotrebovala).
  • Názov (vlastný) vône: Vedomá Tvorkyňa života.

A takto to môže vyzerať, keď vône namaľujú príbeh:

Celé to začalo ako milovanie s mužom, kde žena potom odchádza a začína kresliť. A ako prikladala čierny uhlík k čistému plátnu, zjavil sa les a kráčajúca divoška. Bola to Tvorkyňa života. Zvieratá vychádzali postupne z tmy a stali sa jej vernými sprievodcami. Vlk, medveď, jeleň, had, zajac aj veverica. Spolu kráčali k okraju skaly.

Ako tam stála, kývala svojmu druhému ja v kráľovstve za lesom. Chodí tam podeliť sa o svoje dary s druhými a inšpirovať ich k zmene a liečivému tvorivému procesu. Je tam aj komnata, kde sa stretáva so svojím mužom. Raz sa pomilujú nežne, inokedy divoko a potom odchádza opäť do svojej samoty. Do lesa. Do svojho stredu. Do svojej pravdy.

Už si nemusí vyberať medzi dvoma životmi. Žije práve ten, ktorý potrebuje a ten je správny. Raz je na samote, raz medzi ľuďmi. Obe formy ju vyživujú svojím spôsobom. Nechce byť 100% samotárka či amazonka, ale ani 100% biznis žena. A nie je to ani 50:50. Je to práve taký pomer, aký v danej chvíli potrebuje.

Cyklický pomer 🙂

Mirka ♥

Miroslava Seňková
Inšpirujem ženy ako žiť plodne aj neplodnosť a kráčať v ústrety dieťatku napriek rôznym výzvam. Som autorkou jedinečnej Klubovne Alchýmia počatia, kde už teraz nájdeš pre seba viac ako 18 hodín plodnej inšpirácie na tému vedomého počatia a práce s fertility mindsetom. Môžeme sa stretnúť pár krát do roka naživo (v Bratislave) na fertility kruhoch, ale aj pravidelne v rôznych online fertility programoch. Viac o spolupráci so mnou . A prečo Dúhová Mama? To rýchlo zistíš tu.

V Klubovni nájdeš rôzne rozhovory, webináre, workshopy, vizualizácie, tréningy ... jednoducho kopec plodnej inšpirácie ako pracovať so svojím fertility mindsetom a cestu k materstvu si tak užívať vo väčšom napojení na seba, ale aj svoje dieťatko ....