Materstvo verzus Šteňa

Cestujem z Brna, kde som bola nabrať trocha inšpirácie, keď už mám ten vysnívaný sabbatical. Sobotu som strávila na konferencii Ženy ženám a Nedeľu som zasvätila prepisu limbického otlačku s Denisou a Richardom. Naložila som si. Na „odreagovanie“ si v komfortnom žltom autobuse púšťam film Divočina s Reese Witherspoon, ale nedokážem sa sústrediť. V hlave mi stále zvoní jej dialóg so šoférom, ktorého stretla po ceste: „Nemám čas rozhodnúť sa, aby som nemusela utekať“.

Ten pocit poznám dôverne. Tiež som pred časom zutekala do Nepálu, pretože som inak nevedela z kolobehu (9-17) vystúpiť. Ego sa začalo brániť, že to nie je (už) môj prípad. Čoskoro však abdikovalo. Asi to zaváňa predsa len kúskom pravdy.

Je to iba výhovorka, že mám popri šteňati na seba málo času? Alebo je to fakt, s ktorým nič nenarobím a musím sa s touto rýchlou dobou len zmieriť? Veď všetci to tak v mojom okolí predsa majú …

Čoraz viac vidím v koľkých oblastiach som len prežívala. Ako zombie.

Nechávala som sa unášať životom bezcieľne. Nepočítam za cieľ mať auto, stále vyšší a vyšší plat, dom so záhradou, či dokonca manžela. Aj tak to nebolo stále „ono“. Mylne som dúfala, že keď toto všetko dosiahnem, budem žiť v akomsi stave blaženosti. Ale uspokojenie vždy vyprchalo rýchlejšie ako smrad.

Tak som si vymyslela pre seba ďalšiu medicínku a to, že si založím podnikanie, aby som bola samostatná. Ale nápady neprichádzali, teda aspoň nie také, pri ktorých by som vydržala dlhšie ako pol roka 🙂

Nechcela som sa vrhnúť do záhuby (najmä pre pokoj v rodine, veď som predsa poslušné dievčatko, nevymýšľam) a tak som sa nechala aspoň inšpirovať bezpečnejšou cestou: budovať si niečo, čo by ma bavilo, ale paralélne so stálym zamestnaním.

Niekomu sa to isto podarí a určite aj mnohým, ale ja sa neviem fokusovať na dva módy žitia naraz, čo celkom vyvracia teóriu, že ženy sú multifunkčné. Teda tá moja určite nie je. Keď som došla psychicky vyčerpaná z práce, naivne som si myslela, že budem mať dosť energie tvoriť a zisťovať, čo ma baví. Len neviem prísť na to ČO.

Hľadala som cestu, ako z toho von.A prišiel môj ďalší úžasný nápad. Tehotenstvo. To by mi určite pomohlo (vykúpilo ma), hovorila som si. Predsa len nebola by som prvá ani posledná, ktorú osvietilo na materskej či rodičovskej. Aj ja som chcela takýto „rozprávkový“ set-up. Bola to ale cesta do pekla.

Začal sa hon na bábätko.

Doslovne. Predsa len už mám po tridsiatke a tak som sa nechala oblbnúť predstavami, čo sa odo mňa očakáva v tomto veku. Materstvo. Bola som tou predstavou posadnutá. Tlačila som na pílu (rozumej na moju polovičku počas ovulácie), aby som opäť zistila (lebo sa neviem poučiť z minulých chýb), že faloš si vyberie svoju cenu. A presne tak to aj dopadlo.

Dvakrát tehotenstvo a dvakrát potrat.

S odstupom času však nič z toho neľutujem. Bol to zatiaľ ten najkvalitnejší rok v mojom živote. Rok plný výstupov aj pádov. Každopádne som sa predsa len začala rozpamätávať (nie hľadať) kto som, čo bol vlastne aj môj pôvodný zámer prezlečený za potrebu byť matkou.

Dopriať si čas rozhodnúť sa, čo ďalej, bolo jediné (a konečne správne) riešenie. Tzv. sabbatical. Škoda len, že som nato neprišla skôr a neušetrila si nenávratné zásahy do tela.

Našťastie je telo múdrejšie ako hlava a občas musíme padnúť na hubu, aby sme precítili, čo nechceme vidieť.

A tak namiesto detičiek máme fenku Giggi. Namiesto plienok a kojenia, venčím, zbieram hovienka po dome a učíme sa sadni – ľahni 🙂 .

„Ste ďaleko úžasnejší, ako ste si kedy dokázali predstaviť. A bez ohľadu na to, čo práve teraz vo svojom živote prežívate, verte, že všetko je tak ako má byť, a udalosti sa vyvíjajú vo vašom najlepšom záujme. Možno sa vám to bude zdať teraz čudné, ale práve toto o sebe momentálne potrebujete vedieť, aby ste dozreli v človeka, ktorým ste predurčený stať sa.“ Robin Sharma (Juliánova cesta)

Síce sa mi toto presvedčenie, že som tam, kde mám byť 🙂 ťažšie vysvetľuje mužovi, ale je to rozcestník, ktorý chcem ustáť. Nielen pre mňa, ale aj pre nás ako rodinu. Samozrejme, že ma prepadávajú myšlienky, či to nie je len ďalší môj výstrelok a nakoniec aj tak skončím v starej práci, lebo nebude na šeky 🙁

Ale kedy, keď nie teraz, mám do seba investovať? Možno sa to nezdá, ale vyžaduje to sakra veľa odvahy a vytrvalosti postaviť sa svojim tieňom a vyťahovať ich neustále na svetlo. Nedávno mi kamarátka Katka poslala obľúbený citát od Marka Twaina:

Len dva dni v živote sú naozaj dôležité. Keď sme sa narodili a keď zistíme prečo.“ 

Pousmiala som sa nad trefnosťou a pre seba dúfam, že sa toho druhého dňa aj dožijem. Ach. Nádej predsa umiera posledná. Dovtedy sa nechám inšpirovať tipmi „Ako sa doma nezblázniť“, ktoré na mňa „náhodne“ čakali v kaviarni Costa pred odchodom z meditačného Brna. Možno pobavia aj vás.


1) Domáce práce nie sú vašou jedinou náplňou dňa

V praxi: popri Giggi mám pocit, že domáce práce, resp. upratovanie sú naopak jedinou náplňou môjho dňa. Vraj sa to o pár mesiacov zlepší …

2) Pokiaľ vám to zdravotný stav dovoľuje, choďte každý deň von

3) Hýbte se

V praxi: bez problémov. Venčenie každé dve hodiny (cez deň). V noci sa nehýbem, spím a ráno opäť zber a zmývanie nočnej nádielky.

4) Nezanedbávajte sa

V praxi (pred Giggi): síce sa doma nelíčim a niekedy som celý deň v pyžame a rýchlo sa prezlečiem, len keď cinkajú mužove kľúče vo dverách, ale zato mám každý deň olejčekový aroma wellness. S príchodom Giggi ostáva v platnosti len to, že sa nelíčim 🙂

5) Neodbite sa suchým rožkom, jedzte zdravo a veľa pite

V praxi: na varení stále pracujem, ale pijem zdravo – tri studené protivráskové kávy denne. A citrónový esenciálny olej v šungitovej vode.

6) Zamestnajte svoju myseľ

V praxi: skôr by som to odporúčanie zmenila na uvoľnite svoju myseľ.

7) Nestrácajte kontakt s ľuďmi

V praxi: spoznávam všetkých psíčkarov na ulici, takže toto mám zmáknuté na jednotku.

8) Nehanbite sa za to, že ste doma

V praxi: Hmmm, pomaly sa učím ako na to, bez toho, aby som sa necítila ako looser. Vďaka Giggi mám (na chvíľu) dobrý argument, že som na psej materskej a mám pokoj.

Mirka♥

Miroslava Seňková
Inšpirujem ženy ako žiť plodne aj neplodnosť a kráčať v ústrety dieťatku napriek rôznym výzvam. Som autorkou jedinečnej Klubovne Alchýmia počatia, kde už teraz nájdeš pre seba viac ako 18 hodín plodnej inšpirácie na tému vedomého počatia a práce s fertility mindsetom. Môžeme sa stretnúť pár krát do roka naživo (v Bratislave) na fertility kruhoch, ale aj pravidelne v rôznych online fertility programoch. Viac o spolupráci so mnou . A prečo Dúhová Mama? To rýchlo zistíš tu.

V Klubovni nájdeš rôzne rozhovory, webináre, workshopy, vizualizácie, tréningy ... jednoducho kopec plodnej inšpirácie ako pracovať so svojím fertility mindsetom a cestu k materstvu si tak užívať vo väčšom napojení na seba, ale aj svoje dieťatko ....