Túžila som sa naučiť, ako milovať svoje telo aj po potratoch. Ako mu (si) odpustiť, že ma zradilo. Ako byť k sebe nežná, láskavá, aby som mohla nehu a lásku šíriť ďalej.
Pustila som sa s vervou (a nádejou, ktorá ma držala nad vodou) do emočného, ale aj fyzického detoxu. Hľadala svoj zázračný elixír na bezproblémové tehotenstvo.
Potrebovala som sa niečoho (hocičoho) chytiť, aby som sa nezbláznila z tej neistoty, či sa to nezopakuje znova. A tak som začala experimentovať a objavovať cestu k sebe. Do svojho lona. To, čo som nestihla pred prvým tehotenstvom, som dobehla po druhom potrate. Chcela som byť na ďalšie tehotenstvo lepšie pripravená.
Doslova vyzbrojená, aby sa to nezopakovalo.
Stále však bez pokory. S obrovskou chuťou „projekt dieťa“ kontrolovať. Z nasávania nových skúsenosti sa stala moja obsesia.
V tej najväčšej bolesti po opakovanej strate bábätka som však našla nejaký cieľ. Moje svetlo na konci tunela. Nádej, že ak vyskúšam toto a tamto, ďalšiemu potratu sa možno vyhnem. Vytvárala som pre seba bezpečný priestor a začala sa naciťovať na svoje telo. Nielen myslieť hlavou, ale aj cítiť.
Jediné, čo ma držalo pri živote bola nádej. NÁDEJ, že nájdem tie správne ingrediencie na svoj liek na bolesť zo straty a beznádeje po potratoch.
Objavovala som pre seba spôsoby ako integrovať straty do každodenného života, ako sa znova otvoriť myšlienke na ďalšie tehotenstvo.
Môžeme vyskúšať nespočetné množstvo metód na podporu otehotnenia, resp. na udržanie tehotenstva, ale pravdepodobne nezistíme, čo spôsobilo spontánne potraty, ak sme zdravotne v poriadku.
Čo je teda lepšie? Vedieť prečo neviem donosiť dieťa z medicínskeho hľadiska a môcť riešiť konkrétny problém, alebo nemať jasnú odpoveď a tápať v neistote?
Ani jedno, ani druhé nie je lepšie, ani horšie. Každý máme svoju individuálnu cestu a „liek“ si musíme predpísať samy. Tým liekom, je rozhodnutie, ktorou cestou sa vydáme, ako aj prevzatie zodpovednosti, čím chceme vyživovať svoje telo a myseľ.
Mojím liekom sa stala cesta experimentovania a skoro dvojročná mentálna dovolenka od „projektu dieťa“, keď som na bábätko nedokázala ani len pomyslieť. Bála som sa znova otehotnieť. Bála som sa o svoj život. Bála som sa, že prídem aj o druhý vajcovod a stratím možnoť otehotnieť prirodzenou cestou.
ČAS NEVYLIEČI BOLESŤ ZO STRATY nenarodených detí. Čas nevymaže smútok z nenaplneného rodičovstva.
Časom sa však možno naučíme ako s tým žiť. A tá cesta je jeden obrovský kolotoč vzletov a pádov.
Intenzívne som sa venovala svojmu telu a skúšala všetko, čo so mnou rezonovalo. Bola som hladná po nových vedomostiach, skúsenostiach, po neprenosných zážitkoch. Potrebovala som vyplniť ten pocit prázdnoty.
Výsledok nebol vopred zaručený, ale aj tak ma priťahovalo objavovať nové inšpirácie. Ak znova otehotniem a nepotratím, nebudem vedieť zaručene povedať, ktorá metóda zázrak nového života podporila.
Netrúfam si preto radiť. Ani to nie je mojím cieľom. Poradiť vám vie najlepšie aj tak len vaša intuícia. Zodpovednosť za svoj život máme každý vo svojich rukách. Môžem len s otvoreným srdcom zdieľať s vami moju cestu a možno ponúknuť nové uhly pohľadu.
Ak si vás niečo pritiahne, alebo aj nie, je to úplne v poriadku. Ale pozor! Ak sa rozhodnete niečo vyskúšať len tak zo zvedavosti, rátajte s tým, že vás to možno začne baviť a pravidelná inšpirácia sa môže stať návykovou.
Inšpirácia je moja obľúbená „droga“ a preto sa rada o ňu podelím 🙂
Po prednáške s fertility nutričnou poradkyňou Helenou Bielikovou, som si uvedomila 2 veci:
Moje doterajšie kombo tvorili len kyselina listová a zopár vitamínov. Uvedomujem si, že som nutričnú výživu podcenila a preto sa jej budem vedome venovať tento rok. Okrem niekoľkých kratších detoxov, som naozaj nič významné nepodnikla, keďže som podľa lekárov zdravotne „ok“.
Medzi prvými “vychytávkami” boli zábaly z ricínového oleja, ktorý môže pomôcť (nielen) pri nepriechodných vajcovodoch. Tip ako si spraviť ricínový zábal, si môžete prečítať v článku Tradičná ženská medicína.
Podpora plodnosti bylinkami, no nie v čaji, ale vaginálnym naparovaním. Keď som objavila yoni steaming (z angl.), tešila som sa ako malé dieťa, pretože milujem rituály. Príprava byliniek, deky, hudby, časopriestoru iba pre seba, kde sa môžem stíšiť, vypnúť a k tomu ešte očistiť maternicu zvnútra.
Magický čas pre spojenie sa samej so sebou v chaose emócií po potratoch.
Poviete drahému, že sa chcete naparovať 😊. Síce nechápe načo, ale “stoličku” vám zmontuje. Pousmeje sa nad tou ženou zababušenou v troch dekách, ale nekomentuje. Necháva vám priestor. A ani si neuvedomuje, že práve prispel svojou časťou na spoločnej ceste (k) plodnosti. Podstatné maličkosti.
Ak si chcete o vaginálnom naparovaní prečítať viac, všetky pre a proti, odporúčam blog Moniky Valovej, kde spomína zabudnuté výhody yoni steamingu, ako aj vhodné bylinky na podporu otehotnenia.
V skratke ešte prínosy vaginálnej náparky:
✔️celková očista maternice a odstránenie toxínov z tela
✔️zlepšenie cirkulácie v oblasti maternice
✔️vyrovnaná hladina pošvového pH
✔️vymiznutie príznakov PMS
✔️prehriatie, zvlhčenie a uzdravenie panvového dna
Aj takto sa dá krásne naladiť na svoje LONO a začať sa otvárať novým možnostiam.
Ak neviete, ako si namiešať vlastné bylinky (ja som na toto lenivá), hotové balíčky na podporu plodnosti si môžete kúpiť aj v rôznych eshopoch a začať svoju očistu lona už za pár dní.
Je dynamická zostava 21 cvikov, ktoré Dinah Rodrigues (92) z Brazílie vytvorila špeciálne pre ženy s hormonálnymi problémami. Podporuje okrem iného aj plodnosť a pomáha posilniť imunitu. To som potrebovala ako soľ. Ďalšiu skladačku na mojej ceste liečenia.
Plusy HJ pre mňa:
✔️môžem ju cvičiť doma aj v pyžame
✔️rýchlovka, za 30 minút hotovo
✔️jednoduchá zostava 21 cvikov
✔️nemenný koncept (teda okrem mňa)
✔️zábava (intenzívne dychové techniky)
✔️zamestnanie mysle (rátanie bastrík)
✔️nabudenie a energia
Mínusy HJ:
✖️musím nájsť v sebe motiváciu cvičiť aj po kurze, keď ma nikto nevidí 😊
Aj keď som po nej zázračne neotehotnela (predstavte si), poskytla mi ďalšiu možnosť ako spraviť niečo pre svoju plodnosť. Súčasťou zostavy je aj harmonizácia energie a čakier. Moja najobľúbenejšia oddychová časť.
Asi najviac mi však pomohla moja chlpaňa Giggi. Hovorí sa, že dostaneme presne takého psa, akého potrebujeme. A vraj nie je dobré si kupovať psa, ktorý má viac energie ako majiteľ. Hmmm, kiež by som toto vedela vopred. Po potratoch to bola ona, ktorá testovala moju duševnú rovnováhu a učila ma trpezlivosti.
Videla som v nej istú formu spásy a znovunájdenia cesty nielen k sebe, ale aj k svojmu mužovi. Z jedného extrému do druhého. Toto chlpaté stvorenie bolo mojím oddaným terapeutom, ktoré ma liečilo svojou bezpodmienečnou láskou.
A nakoniec moja srdcovka. Emocionálna výživa v podobe inšpiratívnych kníh, seminárov, ženských kruhov a otvorených rozhovorov. Možnosť zdieľať svoje pocity bez strachu a posudzovania. Stretnutia s ďalšími silnými ženami, ktoré išli podobnou cestou ako ja.
Umožnila som ZAKÁZANÝM EMÓCIÁM prejaviť sa v plnej sile a oni ma za moju odvahu odmenili:
S úctou k jedinečnej ceste každej z nás,
Mirka♥
Marec/2019