[Príbeh] Prázdna maternica bolí

Prázdna maternica bolí …

Kde bolo tam bolo, boli raz dvaja milujúci ľudia, ktorí túžili po bábätku a po spoločnej rodine viac ako po čomkoľvek inom. Obaja vedeli, že príchod malého člena bude tou najlepšou čerešničkou na torte ich spokojného života a motiváciou pre dobrý život. Vedeli, že peniaze nie sú všetko, ale čoskoro sa dozvedeli aj to, že bez nich sa k maličkému nedopracujú.

Po roku snaženia tu bol ocikaný tehotenský test s dvomi paličkami. Našiel ho on, lebo ona zabudla, že si ho ráno robila. Nevadí, v ich živote to nebolo nič čudné. Prvá kontrola u lekára dopadla dobre, výsledky krvi potvrdili test, ale na sone ešte nič nebolo vidieť. Malý chrobáčik sa ešte neukázal.

O týždeň sa neukázal opäť a ani krv už nebola v poriadku. Nízky nárast hcg, neprosperujúce tehotenstvo. Tieto správy sme veru nechceli počuť. Ani lekári z nemocnice neboli o nič múdrejší. Budeme vás pozorovať a uvidíme.

Dlhé dva týždne neistoty a nádeje. Zbytočnej. Kvapky krvi potvrdili výsledok. Mimomaternicové tehotenstvo.

Ideme operovať, dúfam, že ste nič nejedli. Obaja vystrašení a neskutočne nešťastní sedíme na nemocničnej chodbe a držíme sa za ruky. On sa bojí o mňa, ja o bábätko.

Spravila by som hocičo, aby som mu pomohla. Nedalo sa. Dve aj polhodiny trvajúca operácia má na 6 týždňov vyradila z prevádzky. Bol čas na oddych aj na vnútorne spracovanie straty. Nechuť a neprávosť a pocit, že je to všetko celé strašne nefér ostali hlboko v srdci.

Čo už, ideme ďalej. Vianoce v Barcelone a nádej, že druhýkrát už bude všetko v poriadku nás hnali ďalej. Rok 2020 však nič pozitívne nepriniesol. Objednali sme sa preto do centra reprodukčnej medicíny v nádeji, že nám pomôžu a spolu sa k vytúženému bábätku dopracujeme.

Výsledok vyšetrení bol neúprosný. Bez IVF to nepôjde. Vajcovody nie sú v poriadku.

V lekárni sme dostali veľkú tašku liekov s hrozivými vedľajšími účinkami. Vymenili sme byt, aby sme aj fyzicky začali odznovu a bojujeme ďalej. 42 injekcií sme zvládli, odber vajíčok a 15 minútová narkóza tiež bez problémov. Alebo si ich aspoň nepamätáme. Ešte že tak.

Ostali nám vydarené 4 embryjká a prišla Corona. Fuck. Pocit, že musíme všetko odložiť a čakať, bol neznesiteľný. Strácali sme motiváciu v bežnom živote a mala som pocit strachu. Prvýkrát. Že to nezvládneme.

Preto som musela konať a napriek všetkým odporúčaniam som nás objednala na vklad. Výborne rozhodnutie. Zrazu nám opäť všetko dávalo význam a mali sme motiváciu na další boj. Vklad bol neúspešný, avšak nenechali sme sa odradiť. O mesiac ideme zas.

Tentoraz to bolo iné. Od prvých dní som cítila, že v mojom tele nastala zmena. Potichúčky som sa tešila, lebo už som vedela, že dve čiarky na teste nič neznamenajú.

Krvný výsledok bol pozitívny. Všetko sa pekne zdvojnásobuje, tak ako treba. Hurá.

Možnosť ďalšieho mimomaternicoveho všetci zamietali. Ja som sa potichu bála, ale nechcela som na to myslieť, aby som to náhodou neprivolala. Veď sono ukáže.

Ukázalo. Teda vlastne neukázalo. Opäť prázdna maternica a v okoli pravého vajcovodu šmuha. Ach jaj.

Mne sa nechce zasa do nemocnice na operáciu a byť opäť mimo. Ide leto, svadba mojej skvelej kamošky a moja predstava ako žiarim v krásnych letných šatách.

Človek v tom náraze do kamiónu, ako ja tomuto pocitu nenormálneho smútku hovorím, myslí ozaj na maličkosti.

Ale tie malé radosti sú predsa najviac. Druha operácia potvrdila opäť mimomaternicové tehotenstvo. Trvala len 25 minút. Aspoň nejaké pozitívum.

Ľahšia o dva vajcovody som o 3 dni už bola fyzicky fit a mohla som sa venovať bežným veciam. Aspoň človek zamestná hlavu. To je v takej situácii viac než fajn.

Môj muž bol zasa raz ukážkový kamoš do dažďa a všetko prežíval spolu somnou.

V takýchto chvíľach si človek naplno uvedomí silu dvojice. Bez neho by som to nezvládla. Spolu sa už tešíme na další vklad, snáď o pár dní.

Výsledok netušíme, ale do tretice všetko vyjde.

Však?

 

S.