[Príbeh] Pred tým, než si k nám prišiel

Ako sa blíži oslava 1. narodenín nášho milovaného synčeka, rastie vo mne potreba zdieľať našu neľahkú cestu k bábätku.

V období, keď som týmto peklom prechádzala ja, nenašla som žiaden príbeh, ktorý by mi pomohol vidieť svetlo v tej temnote. Namiesto toho som sa dozvedala, kto je tehotný,  očividne bezproblémovo, ako všetci okrem nás. Medzi tými šťastnými boli samozrejme obaja naši bývalí partneri, spolužiačky ktoré oznamovali už minimálne svoje druhé dieťa, známi ktorí neváhali zverejniť prvú fotku ultrazvuku na sociálnej sieti, ako by sa nič zlé nemohlo stať. Tehotná kolegyňa sa sťažovala, že čakajú chlapčeka a ona chcela dievčatko.

Nikomu neprajem zažiť to, čo som prežila ja, naozaj. Ale tiež bolo veľmi ťažké tešiť sa a nebyť protivná, hnusná a zatrpknutá.

Bolo pár mesiacov po svadbe, nič sme neplánovali, ale boli sme otvorení prírastku. Otehotnela som bezproblémovo a na vianočnom stretnutí sme šťastní oznamovali rodine našu novinku. Po skončení 1. trimestra sme si vydýchli, lebo už sme vraj z najrizikovejšieho obdobia von. Och ako sme sa len mýlili.

Poradne prebiehali v poriadku, moja lekárka si ale zlomila ruku a tak ju zastupovali jej kolegovia. Po druhých odberoch krvi boli niektoré hodnoty nižšie. Na moju otázku, či je všetko v poriadku alebo sa mám báť mi pán doktor veľmi nepríjemne odvetil, že netreba sa báť a treba sledovať. My sme si teda urobili záver, že sme mladí, v tom čase 27 roční, zdraví a tak sa nebudeme zbytočne stresovať.

Keď sme teda v 18. týždni tehotenstva išli na morfologický ultrazvuk, už s vykúkajúcim bruškom, tak ako väčšina párov boli sme zvedaví či sa dozvieme pohlavie nášho bábätka. Nedozvedeli …

Pán doktor sa tváril veľmi vážne počas celého vyšetrenia, nepovedal ani slovo.

A potom začal: „Zo všetkých lekárov, ktorých ste u nás stretli budem ja ten najhorší“. Postupne vymenoval asi 10 chýb nášho bábätka, ktoré boli nezlučiteľné zo životom.

Potom povedal „Vy ste rodičia, vy sa musíte rozhodnúť ako budete pokračovať“.

Na tieto vety nezabudnem asi nikdy v živote. Slzy sa spustili a ja som nedokázala povedať ani slovo. Dali nám pár dní čas porozmýšľať. Objednali sme sa na genetické vyšetrenie, amniocentézu. Trvalo to 2 týždne čakania, dúfali sme v zázrak, že sa to predsa len nepotvrdí, že je to iba zlý sen.

Nebol. Na Zelený štvrtok poobede mi zavolal pán doktor a oznámil mi to, čoho sme sa najviac báli. Patauov syndróm. Väčšinou takéto tehotenstvá končia spontánnym potratom, bohužiaľ u nás to bolo inak.

Preplakali sme 3 týždne. S plačom som išla spať, aj som s ním vstávala. Čakať celú Veľkú noc, aby sme mohli ukončiť tehotenstvo, ktoré nemalo šancu skončiť šťastne. Trvalo ako mesiace mukov. Hneď v utorok ráno ma prijali do nemocnice a začali procedúry na ukončenie tehotenstva, keďže to bolo vyššie štádium, nebolo možné tehotenstvo ukončiť v narkóze.

Ako by nestačila psychická bolesť, ktorú som prežívala, pôrod museli vyvolať. Bolesti boli tak silné, že mi nakoniec museli pichnúť epidurál.

Paradoxne to, že som vo vedľajšom boxe počula plač zdravého čerstvo narodeného bábätka, vo mne vyvolalo nádej, že raz sa to podarí aj nám.

A tak sa aj stalo. Po štyroch mesiacoch, keď som sa objednala na kontrolu ku gynekologičke a ona ma s úsmevom privítala „Tak čo tehotná?“ začala cesta k nášmu najväčšiemu pokladu.

Božie cesty sú nevyspytateľné a nemyslím si, že je to náhoda, že termín mojej poslednej menštruácie bol 11.8. Tak ako sa malo narodiť naše prvé bábätko.

A aj keď cesta nebola ľahká, každý deň ďakujeme Bohu za to , že máme doma také zlato.

Verím že náš príbeh pomôže niekomu viac ako útecha, že čas zahojí všetko. Nezahojí…

 

A.

Miroslava Seňková
Som mama 2 anjelov a inšpirujem ženy ako kráčať k dúhovému dieťatku s radosťou a ľahkosťou. S vášňou pre objavovanie sa venujem téme VEDOMÉHO POČATIA z holistického pohľadu, ako aj vedomej PLODNOSTI po potratoch. Som autorkou eBooku ako zostať na vlne plodnosti ako aj eBooku Magické slová podpory po potratoch. Pokiaľ vám chýba energia na vašej ceste k materstvu, naskočte do 14 dňovej výzvy LONO plné ŽIVOTA. Viac o mojej ceste si prečítate tu.
Komentáre