[Príbeh] Tehotenstvo po potrate je veľmi náročné

Prvé tehotenstvo som zažila v 27 rokoch. Mala som nepravidelnú menštruáciu, moja gynekologička nemala ultrazvuk, tak ma poslala do väčšieho mesta. Vyšetrenie bolo veľmi nepríjemné, robil ho doktor, ktorý skonštatoval, že tam nie je akcia a poslal ma preč. Keď som sa obliekla, sestrička mi začala menovať, aké vyšetrenia si mám prísť spraviť a že pôjdem na zákrok. Ostala som úplne ako obarená. Nejako som s týmto vôbec nepočítala. Asi ako každá mamička, som si myslela, že mne sa to nemôže stať…

Vo svojej podstate bolo šťastie, že ďalší deň bol sviatok, takže ma objednali až o dva dni. Keď som prišla domov a volala mame s tým, čo sa deje a čo mám robiť, tak mi nejakým zázrakom zohnala číslo na úžasnú pani doktorku. Večer som jej zavolala a na druhý deň som bola u nej na ultrazvuku.

Potvrdila, že ide o zamlknutý potrat, srdiečko nebilo. Ja som celú predcházajúcu noc googlila a našla príbehy žien, ktoré nešli na zákrok a opýtala som sa jej na to.

Ona ma informovala o všetkých rizikách – nestrašila ma – povedala mi, že ak budem krvácať silnejšie ako 1 vložka za hodinu, prípadne budem mať teploty, mám ísť na pohotovosť. Dala mi podpísať papier, že odmietam zákrok a išla som domov.

Už pritom ako mi robila ultrazvuk sa objavili prvé stopy špinenia. Ostávalo len čakať. Myslím, že to čakanie bolo najhoršie. Nevedela som na čo čakám, chcela som to mať za sebou a zároveň som myslela že už sa nikdy nebudem vedieť smiať. Prerušila som všetky kontakty, nedvíhala telefón a zaliezla do postele.

Našťastie partner pracuje doma, tak mohol byť celý čas so mnou. Myslím, že prešlo 4-5 dní, už si to presne nepamätám a špinenie zosilnelo do krvácania. Prvý deň to bola taká silnejšia menštruácia. To hlavné začalo až deň potom. Dostala som naozaj silné kontrakcie, v krvi sa objavilo tkanivo, vychádzali zo mňa celé kusy. Kontrakcie prichádzali v pravidelných intervaloch asi 2-3 hodiny a potom to celé ustalo, od vyčerpania som zaspala, taký menší pôrod.

Myslela som si, že je koniec. Avšak na druhý deň sa to opakovalo. To ma trochu zaskočilo, no na druhej strane som bola rada, že telo sa čistí samé. Mojou obrovskou motiváciou to vydržať bola myšlienka, že nechcem, aby sa niekto v mojej maternici hrabal a poškodil ju. Verila som, že toto je najlepší spôsob, ako to celé prežiť a neohroziť budúce tehotenstvo.

Krvácala som ešte zopár dní avšak už takmer bez bolestí. Keď to prešlo, dohodla som si kontrolný ultrazvuk u pani doktorky. Tá ma pozrela, povedala, že je všetko v poriadku, maternica sa vyčistila a s prianím rýchleho tehotnenia ma poslala domov.

Myslím, že v tom čase prišla tá ťažšia časť – vyrovnať sa so stratou, nájsť znova zmysel, chuť ísť medzi ľudí, začať znova fungovať. Znova sa začať snažiť.

Tak sme počkali 3 mesiace a znova to skúsili. Ako na potvoru to trvalo viac ako rok kým sa nám opäť podarilo otehotnieť. Volala som pani doktorke, objednala sa na sono. Bol to 23.december. Deň pred Vianocami, ale ona mala službu, tak ma vzala. V živote som sa tak nebála. Verím, že pre ňu to bolo rovnako ťažké ako pre mňa, ale na ultrazvuku bolo opäť bábätko bez akcie srdiečka. V tej chvíli som sa prepla do racionálneho režimu, chcela som hneď riešiť prečo sa to deje a čo máme robiť. Až v aute som úplne povolila a plakala celú cestu domov. S pani doktorkou sme sa dohodli rovnako ako minule. Papier podpísaný, ide sa domov.

Tentokrát som vedela, čo ma čaká. Nakúpila som si lieky na tlmenie bolesti, vypla telefón a zaliezla do postele. Podľa dátumu MS som bola vo 8. tt, plod mal veľkosť ako v 6 tt. Dohodli sme sa, že počkáme týždeň. Po niekoľkých dňoch prišli kontrakcie, bolesti, presne ten istý scenár. Boli síce silnejšie, avšak večer skončili a viac sa neobjavili. Bola som však na pokraji toho, čo som dokázala zvládnuť a nadávala si, prečo som to nemohla v narkóze pohodlne vybaviť v nemocnici. Po dvoch dňoch som však bola fyzicky úplne v poriadku a ďakovala si, že som to zvládla.

Znova prišla fáza psychického spracovávania toho všetkého. Hlavou mi išli rôzne ťažké myšlienky – od toho ako som zlyhala ako žena až po to, že čo ak nikdy nebudem mať deti, lebo každé tehotenstvo dopadne takto. Trvalo mi takmer mesiac dať sa dokopy a začať žiť ako predtým. Po 2 týždňoch od potratu som šla k pani doktorke na kontrolu, urobila mi sono, Všetko bolo opäť v poriadku.

Dala mi výmenné lístky na hematológiu a genetiku a poradila mi, aby som sa nedala odbiť. Vraj niektorí doktori frflú, keď za nimi príde žena po 2 potratoch. Má sa chodiť až po 3. Ďakujem pekne.

Keďže som nebola v stave riešiť behanie po doktoroch, papieriky som dala na poličku a povedala si, že veď aj tak skôr ako o rok neotehotniem, keďže aj predtým to trvalo dlhšie.

Už v marci som však bola u pani doktorky s pozitívnym tehotenským testom a tentokrát srdiečko bilo. Bolo to neuveriteľné, odchádzala som so slzami v očiach, konečne to však nebol zúfalý plač.

Teraz sme vo 8. mesiaci a musím povedať, že tehotenstvo po potrate je veľmi náročné. Až do 20. týždňa som sa v noci budila a modlila sa, aby bolo všetko v poriadku. Pred každou poradňou som sa bála, aj keď som vedela, že bábätko potrebuje kľud.

Zatiaľ všetko vyzerá dobre, dokonca som stretla dulu, ktorá mi pomáha s prípravou na pôrod a ktorá mi pomohla pochopiť a spracovať aj moje potraty.

Teraz by som už úplne pokojne vyhľadala dulu alebo pôrodnú asistentku a požiadala ju o sprevádzanie v tejto životnej situácii. Samozrejme, aj prítomnosť partnera je veľmi nápomocná, no ten môj bol naozaj zúfalý z toho, že nevedel čo robiť a ako mi pomôcť.

 

K.


Ďakujem všetkým ODVÁŽNYM ŽENÁM za zdieľanie vašich príbehov.

Spolu tak vytvárame liečivú platformu, ktorá prináša svetlo do života po strate dieťatka, v ktoromkoľvek týždni tehotenstva.

Ak aj s vami rezonuje podeliť sa o svoj príbeh,  📩 napíšte mi MAIL na mirka@duhovamama.sk.

Miroslava Seňková
Inšpirujem ženy ako žiť plodne aj neplodnosť a kráčať v ústrety dieťatku napriek rôznym výzvam. Som autorkou jedinečnej Klubovne Alchýmia počatia, kde už teraz nájdeš pre seba viac ako 18 hodín plodnej inšpirácie na tému vedomého počatia a práce s fertility mindsetom. Môžeme sa stretnúť pár krát do roka naživo (v Bratislave) na fertility kruhoch, ale aj pravidelne v rôznych online fertility programoch. Viac o spolupráci so mnou . A prečo Dúhová Mama? To rýchlo zistíš tu.

V Klubovni nájdeš rôzne rozhovory, webináre, workshopy, vizualizácie, tréningy ... jednoducho kopec plodnej inšpirácie ako pracovať so svojím fertility mindsetom a cestu k materstvu si tak užívať vo väčšom napojení na seba, ale aj svoje dieťatko ....