Veronika Rosputinská, zakladateľla úspešného cestovateľského blogu She Makes Me Travel , ktorá si sama prešla opakovanými potratmi ma pozvala na rozhovor, ktorý verím, že prispieva k tomu, aby sme odtabuizovali stratu dieťatka a neplodnosti.
Čo sa v rozhovore dozviete?
Napríklad aj o tom, čo predstavuje projekt Dúhová Mama a aké je jeho poslanie:
Tento projekt som založila na podporu žien, ktoré si prechádzajú či prešli stratou dieťatka, alebo sa im dlho nedarí otehotnieť. Mojou víziou je nielen hovoriť nahlas o potratoch, ale vytvárať aj bezpečné prostredie na zdieľanie našich skúseností bez posudzovania a porovnávania sa. Určite termín dúhové dieťatko poznáš (z anglického rainbow baby). Nazýva sa tak dieťatko, ktoré k nám príde po “búrke” a jeho mama, dúhová mama. Pre mňa však projekt Dúhová Mama predstavuje každú mamu, ktorej cesta k materstvu trvá oveľa dlhšie ako by si priala a stretnúť ju môžu rôzne búrky. Potraty, neplodnosť, umelé oplodnenie…
Prečo sa fixujeme na „projekt dieťa“ a ako v tom nájsť rovnováhu:
Ja osobne to vnímam tak, že je dôležité zodpovedať si primárnu otázku: Prečo chcem dieťa? Lebo až dieťatko spraví môj život zmysluplným a bez neho nemá môj život význam? Lebo chcem utiecť od práce, ktorá ma ubíja? Lebo mi niečo v našom partnerskom vzťahu nevyhovuje a dieťatkom to možno zachránime? Lebo všetky moje kamarátky už majú deti a ja cítim tlak okolia? Ako by vyzeral môj život bez dieťatka? Viem si to vôbec predstaviť? Alebo chcem naozaj bezpodmienečne darovať život a verím, že robím najlepšie, čo aktuálne viem a že to úplne stačí, pretože si dieťatko nemusím zaslúžiť tvrdou prácou. Ak nemáme jasno v tom, prečo sa chceme stať mamou, možno pomôže baby detox. Dať si od snaženia pauzu a objavovať, sama aj spolu s partnerom, čo ďalšie nám v živote prináša radosť. Pretože keď sa držíme ako kliešť iba jednej predstavy, ako by náš život mal vyzerať, nemôžeme si cestu za dieťatkom užívať, ale naopak, len ju prežívame z mesiaca na mesiac.
To však zďaleka nie je všetko.
Ďalšie zaujímavé otázky a odpovede na ne, si môžete prečítať na blogu shemakesmetravel od Veroniky Rosputinskej:
Odkaz na celý článok: