Rozhovor s Dankou Trudičovou na tému: Požehnanie ženského lona

Ženská cyklickosť a uvedomovanie si darov jednotlivých fáz (archetypov) ma fascinuje od kedy som mala možnosť zažiť o tom prednášku od Dany-Sofie Šlancarovej na konferencii Ženy ženám v Brne v roku 2013. Doteraz si pamätám ten aha moment, keď som počula ako je potrebné oddychovať v menštruačnej fáze, aby sme mali ako ženy energiu na ďalší mesiac.

Ponorila som sa do knihy Cyklická žena od Mirandy Gray, ktorú Dana-Sofie preložila do češtiny a prestala sa za svoje premenlivé nálady obviňovať. Objavila som dary cyklickosti, s ktorými sa dá krásne pracovať.

Ako si nimi vieme pomôcť aj na ceste v ústrety materstvu? Ako vieme venovať plnú pozornosť svojmu lonu a získať tak od neho krásne posolstvá? Aj o tom som sa rozprávala s prvou certifikovanou lektorkou ©Cyklickej ženy na Slovensku a ženou, ktorá žije tým, čo sama učí.


Moje pozvanie na rozhovor o liečení ženského lona prijala Daniela Krušinská Trudičová:

Danka žije a nachádza radosť v ženskej cyklickosti, ako aj s nadšením objavuje silové miesta našej krajiny. A práve na výlete za silovým miestom som ju mala možnosť spoznať osobne.

Keďže Danka nedávno absolvovala aj zasvätenie ako Moon Mother (Mesačná Matka) priamo od Mirandy Gray, náš rozhovor smeroval práve na čistenie a energetickú výživu nášho lona. Miesta, kde sa dejú zázraky.

Zdroj: www.cestavedomejzeny.sk


Ako si sa Danka dostala k zasväteniu Mesačnej Matky (Moon Mother) od Mirandy Gray?

Opäť cez Danu-Sofie Šlancarovú, u ktorej som aj absolvovala ročný mentoring spojený s  výcvikom lektorky ©Cyklickej ženy. Oslovila ma s výpomocou pri organizovaní Mirandinho seminára, ktorý sa konal v Prahe 24-26.5.2019. Keďže sa tam zišlo takmer 40 žien, bolo potrebné dohliadať, aby všetko krásne plynulo.

Zároveň bolo pre mňa lákavé stretnúť sa aj osobne s autorkou knižiek o cyklickosti a navnímať si ju cez také to človečenstvo.

Zdroj: Facebook Dana-Sofie Šlancarová

Až neskôr som sa dozvedela, že aj my – cyklické lektorky, ktoré sme pomáhali s organizáciou budeme mať možnosť zúčastniť sa všetkých častí workshopov, podobne ako ostatné účastníčky. Bola to zaujímavá výzva naciťovať sa na seba počas liečivých procesov, ktoré tam prebiehali a zároveň sa prepínať do role spoluorganizatórky pri príprave a reorganizácii priestoru.

Pretože inak priestor potreboval vyzerať, keď sa jednalo o liečenie lona, inak, keď sa konalo požehnanie a ešte inak, keď bola workshopová časť samotného seminára.

Mala si teda príležitosť spoznať Mirandu aj osobne. Ako na teba pôsobila?

Keďže celý program sa začínal už v piatok večer krstom dvoch nových Mirandiných kníh v českom preklade (Probuzení ženské energie a Poselství pro ženskou duši), mala som možnosť pozorovať Mirandu ešte ako „poslucháčka“. Pri svojej práci so ženami sa často stretávam s tým, že nevedia akoby uchopiť to, čo Miranda píše. Ak si čítala Red Moon (Červený mesiac), tak vieš o čom hovorím. Miranda píše skôr tak príbehovo a pre niektoré ženy je to ťažko uchopiteľné do praxe.

Zdroj: Facebook Cyklická žena

A preto som bola veľmi zvedavá ako bude na mňa pôsobiť. Okrem toho, že je veľmi charizmatická, veľmi príjemne ma prekvapilo s akou pokorou k nám, spoluorganizátorkám, pristupovala. Vždy nám veľmi poďakovala. Vnímala okolo seba všetku tú organizáciu potrebnú pre hladký chod celého seminára. Akoby aj nie, určite má rôzne skúsenosti, keďže podobné semináre robí skutočne po celom svete.

No a najkrajšie ju bolo sledovať, keď nám počas workshopu Moon Mother robila iniciáciu. Bolo to niečo neskutočné. Akoby tancovala. Cez ňu to jednoducho tieklo. Napriek tej obrovskej energetickej práci, ktorú robila počas troch dní, nepôsobila vôbec vyčerpane.

Čo je to iniciácia Moon Mother, požehnanie a liečenie ženského lona?

Iniciácia predstavovala zasvätenie do roly mesačnej matky. Po nej sme si skúšali dávať požehnanie lona medzi sebou. Žena žene. Je to technika, ktorá prebúdza, nabíja a energeticky lieči štyri ženské archetypy, ktoré v sebe máme. Pannu, Matku, Čarodejku a Vedmu.

Prostredníctvom požehnania ženského lona sa zároveň prebúdzajú tri hlavné energetické ženské centrá, ktoré sídlia v hlave, v srdci a v ženskom lone. Po požehnaní nastáva vždy mesačný očistný čas. Mne samotnej sa pootvárali rôzne veci. Jednak na fyzickej ako aj energetickej úrovni.

Ako môžu zažiť požehnanie lona aj iné ženy, ktoré sa na workshop k Mirande nedostanú?

Ako účastníčka Mirandinho výcviku, môžem dávať takéto požehnanie lona ďalším ženám aj ja osobne. Miranda taktiež organizuje celosvetové požehnanie ženského lona formou meditácie vždy v čase splnu. Je potrebné sa vopred zaregistrovať na konkrétny čas.

Ďalšie takéto požehnanie bude už 13.Októbra a prihlásiť sa dá na oficálnej stránke Wombblessing, kde sú všetky potrebné informácie. Samotná meditácia vyzerá takto:

Ja sama som sa zapojila do Mirandinho požehnania už niekoľkokrát z pohodlia domova. No viem si predstaviť ešte väčšiu energiu v skupine žien. Nebudeš organizovať aj ty takto podobne ladené stretnutia? 

Určite by som chcela, no najprv som si to chcela zažiť sama, aby som tým vedela sprevádzať postupne aj iné ženy. Od jesene to už plánujem zaradiť aj do svojich cyklických workshopov, ktoré organizujem v bratislavskom centre Hagia Sofia. Veľmi sa mi páčilo ako lono nazvala aj samotná Miranda, že je „duchovným domov ženskej duše.“

ŽENSKÉ LONO JE DUCHOVNÝM DOMOVOM ŽENSKEJ DUŠE.

Dáva mi to veľký zmysel, pretože to otvára úplny nový rozmer jeho vnímania.

Ako a kedy začala vlastne robiť Miranda tieto celosvetové požehnania lona?

Píše sa o tom aj v knihe Probuzení ženské energie. Miranda ich robí od roku 2012 a spustil to práve seminár Red Moon, na ktorom sa malo konať práve takéto prvé požehnanie. Seminár v Londýne bol však nakoniec zrušený. Miranda preto poslala mail 20 svojim kamarátkam po celom svete s možnosťou ďalšieho zdieľania a nakoniec sa tohto prvého požehnania „na diaľku“ zúčastnilo viac ako 6000 žien.

Zdroj: Instagram @wombblessing.mirandagray

Keď by som si chcela predstaviť ako také požehnanie funguje pri osobnom stretnutí, ako by si ho popísala?

Pracuje sa tam s dychom a s predstavou mesiaca, ktorý svieti v splne nad tebou. Na začiatku vyslovíš zámer a naladíš sa meditáciou. Moon Mother prepája ženu s lunou a jej mesačnú energiu akokeby fúkala (cez takú pomyselnú trubičku) do ženiných energetických centier na hlave, v srdci a do lona. Nakoniec sa to ukotvuje pri zemi. Celé požehnanie sa ukončí objatím cez anjelské krídla, ktoré vytvorí mesačná matka postojom za ženou.

Úplne na záver sa žena aj mesačná matka ešte napijú každá zo svojej misky s vodou (počas požehnania sú prítomné dve misky, jedna so sviečkou a druhá s vodou), aby tú posilnenú energiu v sebe prijali aj na fyzickej úrovni.

Keďže som už niekoľkokrát takéto požehnanie dávala, viem, že energetická očistná práca sa začína požehnaním nielen u prijímajúcej ženy, ale opäť aj u mesačnej matky, ktorá požehnanie dávala.

A čomu sa teda venuje liečenie ženského lona? Líši sa v niečom od požehnania?

Požehnanie slúži skôr na prebudenie spomínaných ženských archetypov a navnímanie seba samých. Kým pri liečení sa venujeme skôr individuálnym blokom, ktoré sa ešte nerozpustili. Cez toto liečenie sa dokáže konkrétne energetické centrum ďalej nabíjať.

Zdroj: Instagram @trishathompsonadams

Mne to príde ako nádherná terapia a spôsob očisty, či prípravy maternice na bábätko. Niekde som čítala, že prácou na sebe liečime svoju ženskú rodovú líniu. Za nami aj pred nami.

Áno, pretože už samotné požehnanie odstraňuje rôzne bloky a to nielen naše, ale aj tie, ktoré si nesieme celou našou ženskou rodovou líniou.

Viem si predstaviť, že svojou energetickou prácou vplývaš aj na to, ako to pôjde ďalej. Už len tým, že zmeníš tú vibráciu, tak to ovplyvňuješ aj dobudúcna.

Ja sama to vidím na prístupe k menštruácii vo vzťahu mojej maminy ku mne versus v mojom vzťahu k mojim dvom dcéram. Tá staršia už svoju prvú menštruáciu dostala, má svoju cyklickú magnetku a otvorene sa s mojimi dievčatami o menštruácii a jednotlivých fázach bavíme. Obe už vedia, že je to súčasťou ženy a počas menštruácie jednoducho viac oddychujeme.

Zistila som však, že okrem cyklickej ženy sa potrebujem učiť byť aj cyklickou mamou. Ktorá začína vnímať aj svoju jednu “malú – veľkú ženu” cez závoj cyklickosti a prispôsobuje tomu niektoré svoje aktivity, keďže naše cykly sa ešte nezladili.

Registrujem, že v Čechách už existujú pravidelné kruhy mám a ich dcér, kde je priestor práve na tie témy, ktoré naša generácia s mamami nepreberala vôbec alebo len veľmi okrajovo. Neplánuješ aj ty robiť takéto stretnutia cyklických mám a ich dcér?

Priznám sa, že kým vojsť do kruhu 18 mužov a hovoriť o našej ženskej cykličnosti mi nerobilo vôbec problém, na kruh mám a dcér som potrebovala akoby dozrieť. Mala som k tomu veľký rešpekt, pretože dievčenská duša je veľmi jemná a krehká. Ale cítim, že už prišiel ten čas a som pripravená.

So svojou staršou dcérou som si začala vypĺňať Denník mamy a dcéry a od jesene plánujem organizovať raz mesačne práve aj takto ladené workshopy. Najbližší sa bude konať už 21.9.2019, opäť v mojom domovskom centre Hagia Sofia.

Zdroj: www.alchymiezeny.cz/denik-mamy-a-dcery/

Sama vidím ako vypĺňanie hravých cvičení, času pre spoločný tanec, či vzájomný vedomý čas pozornosti, náš spoločný vzťah ešte viac utužuje. Sú tam také otázky ako napríklad „Tancovala by si nahá v lese?“, takže nám to krásne vytvára priestor sa navzájom ešte viac spoznať.

A presne takýto bezpečný priestor by som chcela vytvoriť a držať pre ďalšie mamy a dcéry.

Držanie priestoru je proste to, čo už dlho robím a čomu by som sa chcela venovať aj naďalej. A práve na škole Kňažiek Živeny, kde som momentálne vo výcviku, som si zvedomila ďalšiu oblasť, ktorej sa chcem časom začať tiež venovať a to sú maminy po pôrodoch. 

Vytvoriť im priestor na zdieľanie ich skúseností, zážitkov a preliečenie zranení, ktoré im prípadne zostali po pôrode na duši.

Pretože často, kým je žena v tehotenstve je jej venovaná veľká pozornosť, pôrod je vrcholom a po pôrode pozornosť na ženu akoby upadá. Často sa presúva viac na bábätko a potom sa mama musí sama vyrovnať s rôznymi výzvami.

Na svojich workshopoch vidím aké je ženské zdieľanie liečivé a potrebné, aby sme videli, že my ženy naozaj riešime častokrát to isté a nie sme na to samy.

Keď spomínaš Kňažky, je ich úloha spojená len čisto s rituálmi?

Učíme sa zručnosti kňažky pri rôznych obradoch – prechodových rituáloch. Vnímam, že takéto vedomé zastavenie s plnou pozornosťou k tomu, čím prechádzame dáva nášmu životu potom úplne iný rozmer. Veľa sa však rozprávame aj o zvykoch našich predkov počas významných sviatkov kola roka.

Odtiaľ čerpám aj veľa inšpirácie, pretože tieto zvyky môžu byť pre nás aj v dnešnej dobe studnicou inšpirácie a je len na nás ako ich vieme preniesť a prispôsobiť na dnešnú modernú dobu.

Veľmi ma baví hľadať hlbší zmysel všetkého toho, čo naši predkovia robili a vnímať cez to ich skutočne silné spojenie s prírodou, od ktorej boli naozaj existenčne závislí. Naši predkovia boli skutočne nesmierne silno spojení so zemou a zdrojmi z prírody, viac do ich životov zasahovala premenlivosť prírody a celého kola roka.

Ekologickejšie správanie, to je to, k čomu sa dnes vraciame.

Zdroj: Instagram @wombblessing.mirandagray

Nedávno bol Lammas (sviatok plodnosti a hojnosti). Napadá ťa, ako by sa dal v súčasnosti oslavovať tento krásny zvyk? Keď som si študovala jeho detaily, priznám sa, že ma veľmi nelákalo vytvárať si bábiky zo šúpolia.

Možno je to akási “profesionálna deformácia”, ale pre mňa sa aj sviatky kola roka spájajú s cyklickosťou samotnou a jednotlivými fázami menštruačného cyklu. Napríklad Lammas sa mne veľmi prepája s ovulačnou fázou. Vnímam oslavu hojnosti a plodnosti napríklad aj cez precítenie si takej „obyčajnej“ vďačnosti.

Pretože práve v ovulačnej fáze, vieme cez naše otvorené srdce navnímať, kam sme sa vo svojom živote dostali, čo všetko sme na svojej ceste už zvládli, kde sme sa posunuli. Naša empatia, srdečnosť a láskavé srdce nás týmto procesom krásne povedie.

Zväčša sa totiž najmä my ženy stále len vrtíme v kolotoči rôznych povinností a chýba nám taký ten vedomý čas na zastavenie a skutočné precítenie všetkých našich úspechov – čo všetko sme zvládli, precítenia vďačnosti samej sebe za to všetko, čo robíme.

Vedela by som si na tento sviatok predstaviť jednoduchý rituál poďakovania. Urobiť si nejaký malý oltárik a vedome si poďakovať za to, čoho sa mi dostalo. Alebo keď som na svojej ceste navnímala, že mi niečo už neslúži, že to už ďalej nepotrebujem, tak za to poďakovať a s láskou, za podpory živlu ohňa, prepustiť zo svojho života.

Zdroj: Facebook Daniela Krušinská Trudičová – Cesta vedomej ženy

 

 Ďakujem Danke za krásny rozhovor.


Viac o Dankiných aktivitách sa môžete dočítať na jej facebooku Daniela Krušinská Trudičová – Cesta vedomej ženy alebo stránke www.cestavedomejzeny.sk.

Osobne ju môžete stretnúť na ďalšej zo série cyklických stretnutí v centre Hagia Sofia, ktorá začína už 18. Februára 2020. A ako bonus dostanete aj nádherný dar – POŽEHNANIE ŽENSKÉHO LONA podľa Mirandy Gray.

Prípadne ak máte dcérku vo veku 8-13 rokov, Danka organizuje aj sériu stretnutí pre Mamy a dcéry (nielen) na tému ženskej cyklickosti.

Zdroj: Facebook Daniela Krušinská Trudičová – Cesta vedomej ženy

 

Miroslava Seňková
Som mama 2 anjelov a inšpirujem ženy ako kráčať k dúhovému dieťatku s radosťou a ľahkosťou. S vášňou pre objavovanie sa venujem téme VEDOMÉHO POČATIA z holistického pohľadu, ako aj vedomej PLODNOSTI po potratoch. Som autorkou eBooku Na vlne plodnosti (9 hravých tipov ako zostať v naladení na svoje budúce dieťatko, ešte pred jeho počatím) ako aj eBooku Magické slová podpory po potratoch. Pokiaľ vám chýba energia na vašej ceste k materstvu, naskočte teraz do výživného 7 dňového (online) FERTILITY RETREATU: LONO plné ŽIVOTA. Viac o mojej ceste si prečítate tu.
Komentáre