Rozhovor pre Heroes.sk

Akým spôsobom zmenili potraty váš pohľad na materstvo? Aj túto otázku som dostala nedávno v rozhovore pre inšpiratívnu platformu Heroes. A som veľmi vďačná, že tento rozhovor vyšiel práve v mesiaci OKTÓBRI, ktorý je aj celosvetovo venovaný osvete a búraniu TABU okolo straty dieťatka.

Čo je Heroes?

Priestor, kde sa stretávajú úspešní a inšpiratívni ľudia z biznisu, kultúry, umenia a technológií.

Pavla Pisárová, redaktorka v Heroes, mi položila skvelé otázky, ktoré odkrývajú, že čakanie na dieťatko nie je vždy prechádzka ružovou záhradou.

Foto: Šimon Šiplák (Heroes.sk)

Verím, že v rozhovore nájdete inšpiráciu alebo odpoveď na otázky, ktoré si možno práve teraz kladiete ak ste o dieťatko prišli alebo máte vo svojom okolí niekoho, kto si tým prechádza a neviete ako zareagovať, či ako vyjadriť podporu žene po strate dieťatka.

Heroes: Mnohé ženy môžu potrat vnímať ako zlyhanie či hanbu. Ako pracovať s týmito pocitmi?

Pocit zlyhania je v takejto situácii, bohužiaľ, normálny. Hľadáme odpovede, prečo sa to stalo práve nám a prehrávame si spätne udalosti, či sme niekde nepochybili….

Heroes: Ako ale reagovať práve na tie situácie, keď nám do nášho smútku, našich pocitov hovoria ľudia v našom okolí?

Ak nás niekto presviedča o tom, že to, čo cítime, nie je normálne, že by to malo byť tak či onak, nemôžeme sa posunúť vpred. A teda ani spracovať naše emócie. Strata dieťatka nás môže rozbiť na tisíc kúskov a iba my sa môžeme poskladať odznova…

Heroes: Vo svojom príbehu ste spomenuli, že po potrate sa vám ľudia snažili radiť, zľahčovali vašu situáciu a namiesto podpory vás ich slová zranili. Ako teda podporiť ženu po prekonanom potrate?

Povedať jej “Je mi to ľúto. Som tu pre teba, keď budeš pripravená”. Nedávať nevyžiadané rady. Zdržať sa komentárov, aj keď dobre mienených, či motivácie, aby žena myslela pozitívne, pozerala sa dopredu či zabudla. Čo naozaj pomáha, je “len” počúvať. Prekonať to trápne ticho a dopriať žene čas, dni, týždne, mesiace, aby vyšlo na povrch všetko, čo potrebuje byť vypovedané.

Už len takéto rešpektujúce zaobchádzanie stačí na to, aby sa žena cítila prijatá vo svojom príbehu. Nepotrebuje ľútosť ani súcit, potrebuje bezpečné prostredie, kde môže byť sama sebou bez posudzovania a porovnávania…

Celý ROZHOVOR so mnou si môžete prečítať na odkaze nižšie.

Miroslava Seňková: Prišla som o idealizovanú predstavu, že cestu k materstvu môžem mať pod kontrolou


Ak si chcete vypočuť ešte viac inšpirácie, pozývam vás na moju video prednášku z online konferencie SAMA SEBOU, ktorá sa konala 21.10.2020, kde som mala možnosť zdieľať svoje skúsenosti na tému: 

SAMA SEBOU AJ PO POTRATOCH

Moja prednáška, ktorú bolo možné zhliadnuť zdarma v deň kongresu už síce nie je k dispozícii, ale keďže mi neustále prejavujete dôveru a čítate tento blog, či príspevky na IG/FB, rozhodla som sa, že vám ju sprístupním na neobmedzene dlhú dobu.

Za milú odmenu vo forme virtuálnej kávy si môžte vypočuť moje tipy

AKO SI CESTU K DIEŤATKU UCTIŤ, ALE AJ UŽIŤ.

www.buymeacoffee.com/duhovamama

👇 Získajte prístup k prednáške z konferencie SAMA SEBOU na stránke 👇

https://www.buymeacoffee.com/duhovamama/

Prednáška trvá 40 minút a dozviete sa v nej:

  • Ako si cestu k dieťatku uctiť?
  • Prečo je dôležité rozlúčiť sa s nenarodeným dieťatkom?
  • Prečo smútenie nie sú preteky a prečo nám porovnávanie nepomôže v liečení?
  • Aké prekážky nám bránia integrovať stratu dieťatka do každodenného života?
  • Ako ich prekonať?
  • Kedy sa začať pokúšať o dieťatko znova?
  • Ako sa naladiť na ďalšie dieťatko ešte pred jeho počatím?
  • Ako nevyhorieť a nezblázniť sa, ak sa nám nedarí počať dieťatko niekoľko mesiacov, či rokov?

Krátka ukážka (2min.) z prednášky:

Ďakujem 🙏 za vašu spätnú väzbu k prednáške:

Miruška krásna 🙂 nádherne si to povedala 🙂 Objimam ťa 🙂 / Lucka

„Pekne ste o tom hovorila, aj slzičky mi opať vyšli von. Už som to velakrát počula, že to tak mám robiť, len je ťažké prestať nato myslieť.“ / Zuzka

Ďakujem z celého srdca ❤️❤️❤️ Posielam veľa lásky  / Lucia

„Krásne slová. Kto nezažil nevie, čo sa deje v duši ženy. Ďakujem❤ „/ Katka

Mirka milá, súzniem, každá strata si zaslúži našu plnú pozornosť a plné prijatie nového i rozlúčenie. Ďakujem, že ste nápomocná svojou otvorenosťou a svojou tvorbou. Prajem bezpečné spracovanie emócií o ktorých hovoríte na konferencii a prijatie ťažko pochopiteľného, že všetko – aj to najťažšie – sa deje pre naše vyššie dobro. Mirka, Ďakujeme. / T.

„Milá Mirko, moc ráda jsem si tě poslechla, zase vidím, jak blízké si v tomhle jsme. Děkuju za to, co děláš.“ / Klára

Ďakujem za slová povzbudenia a pochopenia, ktoré potrebujem počuť v tomto mojom zložitom životnom období… / Ivana

„Veľmi podporujúce, sama si tým prechádzam a teším sa, že nás je stále viac, ktoré (ak sú pripravené) vedia/chcú o tom hovoriť otvorene a želám si, aby sa nám dostalo aj v iných sférach (napr.pracovnej) viac pochopenia, nie ľútosti. Je zaujímavé sledovať reakcie okolia a dúfam, že sa naučíme si viac veci/prežívanie zvedomiť, nevnucovať svoje na základe vlastných presvedčení/obáv/vzorcov myslenia, možno viac aktívne počúvať, precítiť a vcítiť sa, než len sa akoby otupelo prizerať. Škála emócií je úžasne rozmanitá, prečo si to „nevychutnať“, nevyhrať sa a neoslobodiť sa od starých vzorcov myslenia, ktoré nás vzdiaľujú od toho po čom v skutočnosti, vo svojej podstate túžime❤️. Super to bolo, ďakujem.“  / Bernadeta

Skvelá prednáška, ďakujem Mirka ♥️ Objímam  Neprišla som síce o bábätko, ale poznám v mojom blízkom okolí ženy, ktoré prišli a veľmi zle to prežívali. Takto aspoň viem, ako ich môžem podporiť … Ďakujem ♥️ / Ivona

„Ahoj Mirečko, děkuji vám. A to jsem si ráno jen řekla,že se mrknu, o co tady vlastně jde. Asi tahle přednáška tady na mě čekala. A velmi, velmi se mě dotkla. Až tak, že jsem vám na e -mail poslala svůj bříběh. Vypsala jsem se tolik, jako nikdy. Je to ale úplně jiný pohled na ztrátu andílka. Moc děkuji, otevřela se mi zase o kousek víc moje cesta. Krásný večer.“ / Míša

Nádherné a tak krásny upokojujúci hlas. Ďakujem ♡ / Janka

 

Miroslava Seňková

Som mama 2 anjelov a inšpirujem ženy ako kráčať k dúhovému dieťatku s radosťou a ľahkosťou. S vášňou neustále objavujem hĺbku alchýmie vedomého počatia a holistický prístup k plodnosti.

Som autorkou viacerých FERTILITY VIZUALIZÁCIÍ Ako sa naladiť na seba a svoje budúce dieťatko, ako aj online kurzov , kde sprevádzam ženy ako si cestu k materstvu užívať a nielen prežívať, ešte pred počatím dieťatka.

Pokiaľ vám chýba podporná skupina na ceste k materstvu, pridajte sa do uzavretej skupiny na Facebooku Alchýmia počatia nového života , kde nájdete ďalšie plodné inšpirácie.

Viac o mojej ceste si prečítate tu.