Rozhovor s Luciou: Šestonedelie po potratoch. Ceráda a Benkung.

Téme šestonedelia po strate dieťatka sa neprikladá až taký význam a pritom sa tiež jedná o pôrod, aj keď v inej forme na akú sme zvyknutí. Či už sa jednalo o samovoľný potrat na začiatku tehotenstva alebo o stratu dieťatka v neskorších týždňoch, žene by malo byť dopriate bezpečie a oddych.

Ja sama mám za sebou dve šestonedelia. Prvé som „neriešila“. Možno aj preto, že som nebola hospitalizovaná v nemocnici a vyhla som sa kyretáži. Možno preto, že som to nepovažovala za dôležité. Možno preto, že samú seba som si natoľko nevážila, aby som si oddýchla a spracovala, čo bolo treba spracovať.

Po druhom potrate (mimomaternicovom tehotenstve) som si však dopriala mesačnú práceneschopnosť, samotu a liečila sa terapiou písaním. Až oveľa neskôr som zistila, že som pre seba spravilu tú najlepšiu vec na naštartovanie liečenia a púšťania presvedčení, ktoré som už nepotrebovala.

Aby som sa nanovo zrodila …


Moje pozvanie na rozhovor o šestonedelí prijala Lucia Vančo:

Lucka sprevádza ženy prípravou na tehotenstvo a pôrod. Robí terapie po cisárskom reze, laktačné poradenstvo, masáže bábätiek, či kraniosakrálnu terapiu. Ako aj rôzne ošetrenia tela, rebozo masáže, predpôrodné rituály, poradenstvo a pomoc v šestonedelí.

A práve tá jemná, ale dôležitá starostlivosť v šestonedelí ma zaujímala z jej pohľadu duly a niekoľkoročných skúsenosti so ženami.

Zdroj: www.facebook.com/dulalucia.sk/

Lucka prečo sa to obdobie po pôrode vlastne volá šestonedelie? Prečo je tam tá šestka?

Jedná sa o časové obdobie približne 40 dní, kedy sa maternica zavinuje a dostáva sa do pôvodného stavu. Je to obdobie potrebné nato, aby sa telo zregenerovalo. Akoby to bol štvrtý trimester, je stále súčasťou tehotenstva a pôrodu.

Považuje sa za koniec šestonedelia, keď žena dostane menštruáciu alebo to s tým vôbec nesúvisí?

Niektoré ženy dostanú na konci šestonedelia prvú menštruáciu. Tie posledné dni výraznejšie zakrvácajú, ale je to iné ako menštruačné krvácanie. Je to znakom toho, že telo sa zregenerovalo a môže prísť k prvej ovulácii. Až následne prichádza prvá menštruácia.

Môže, ale nemusí. Neplatí to však všeobecne. Mnoho žien dostane prvú menštruáciu po roku, po roku a pol a je to úplne v poriadku. Vždy však prichádza prvá ovulácia.

V prípade, že žene dlho neprichádza menštruácia, stále môže otehotnieť. Pretože ovulácia sa už vyskytla a žena si ju (napr. na základe sledovania cervikálneho hlienu) nemusela všimnúť.

Ako je to so šestonedelím po potrate?

Pri potrate žena zažíva to isté ako keď porodí dieťatko. Zrodí sa matka a šestonedelie je potrebné, aby zostala chránená. Rovnako dôležité je aj to, ako sa dokážeme s dieťatkom rozlúčiť. Prijať situáciu a spraviť rozlúčku. Inak to môžu ženy vnímať ako neuzavreté.

Pre mňa osobne bolo šestonedelie veľmi krátke, aby som na rozlúčku vôbec pomýšľala. Rozlúčkový rituál, ktorým ma sprevádzala Kristína Dubajová, som vedela prijať po polroku. 

A je to tak úplne v poriadku.

Myslím si, že depresia po potratoch môže ovplyvňovať, prípadne blokovať ďalšie tehotenstvo. Často sa tomu ale nevenuje pozornosť a stretávame sa s bagatelizáciou. Ja sama som si neuvedomila, že som trpela depresiou a že to patrí k potratom, tak ako k pôrodom. Ako sa dá s ňou pracovať?

V prípade depresií je veľmi dôležitá podpora okolia. Stretávajú sa tu však dva extrémy. Je vidieť, že sa niečo so ženou deje a zároveň prichádza k bagatelizovaniu: „Veď čo. Zabudni. Buď šťastná, že máš (druhé) dieťa“. A podobne.

Nikto si neuvedomuje, že žene by sa mala venovať veľká pozornosť. Po pôrode by pozornosť mala smerovať predovšetkým na ženu, aby mohla ďalej prúdiť od nej k dieťaťu. A to isté platí aj pre ženu po potrate. Potrebuje veľkú pozornosť a podporu okolia, aby to dokázala spracovať.

Avšak na túto pozornosť musí byť okolie pripravené. To je to, čo by ženu do tej depresie nemuselo dostať. Zároveň je to obdobie, kedy by si mala prejsť všetkými fázami smútenia.

Ak sa vrhneme do bežného života akoby sa nič neudialo, je možné, že si to žena v sebe ponesie ďalej. Poznám mnoho žien, ktoré  si povedali, že to nevadí a stále nemôžu otehotnieť, lebo je to tak silné, že im to jednoducho nedovolí otehotnieť, keď to nemajú spracované.

Otázkou je, či pôjdem alebo nepôjdem do depresie. Nemusím ísť do depresie, ak mám podporu okolia.

A čo má žena robiť, ak tú podporu okolia nedostane?

Môžeme ísť cez rôzne byliny, Bachove esencie (krízove esencie), ktoré vyrovnávajú vnútorne. Na prijatie nám môžu poslúžiť rôzne rituály. Napríklad CERÁDA (rituál zavinovania kostí).

Ceráda je staroveký rituál na uzatváranie a poďakovanie za to, čo bolo, aby sme mohli vstúpiť do novej etapy.

Ako prebieha taký rituál?

Rituál robia minimálne dve ženy, no dá sa aj v pároch. Žene sa venuje maximálna pozornosť, masíruje sa telo a podobne. Na čom sa dohodne. Žena leží a jej telo sa akoby „uzamyká“ na sedem zámkov šatkami (rebozami).

Do každého uzla sa dáva vďačnosť alebo zámer, vízia. Všetko sa uzatvorí. Nakoniec sa všetky uzly rozuzlia na znak započatia novej cesty. Tento rituál sa však nemusí používať len pri pôrodoch, či potratoch, ale hocikedy, keď potrebujeme niečo staré uzavrieť.

Lucka niekde som čítala, že ako strávi žena prvých 40 dní po pôrode ovplyvní jej vitalitu na ďalších 40 rokov. Bolo to síce v súvistlosti s pôrodmi, ale mne to pripadá dôležité aj po potratoch. Ako to vnímaš ty?

Je to tak. Žena je po pôrode otvorená, energia jej uniká. Akonáhle sa stará o iných (nie iba o dieťa), oberá sa o energiu. Je na mieste, aby požiadala partnera, rodinu, či kamarátky o pomoc s bežným chodom domácnosti (nákup, varenie, pranie, upratovanie) a ona sa naplno venovala bábätku a sebe. Aby ležala a oddychovala spolu s bábätkom v náručí. Aby v sebe tú energiu hromadila.

Ak si ju totiž neušetrí v šestonedelí, potom je vyčerpaná.

Napadá ťa ešte nejaký rituál pre ženy v šestonedelí?

Také zavinovanie bruška (aj po potrate) je veľmi dôležité. Môžeme tak spraviť prostredníctvom niekoľko metrov dlhej šatky zvanej BENKUNG. Ja osobne to praktizujem aj počas menštruácie. Ženu to drží v pevnosti a orgány sa krásne uložia.

Ďakujem Lucke za krásny rozhovor.

Viac o Luckiných aktivitách sa môžete dočítať na jej facebooku DULA LUCIA VANCO

 

Miroslava Seňková
Inšpirujem ženy ako žiť plodne aj neplodnosť a kráčať v ústrety dieťatku napriek rôznym výzvam. Som autorkou jedinečnej Klubovne Alchýmia počatia, kde už teraz nájdeš pre seba viac ako 30 hodín netradičnej plodnej inšpirácie na tému vedomého počatia a práce s fertility mindsetom. Môžeme sa stretnúť pár krát do roka naživo (v Bratislave) na fertility kruhoch, ale aj pravidelne v rôznych online fertility programoch. Viac o spolupráci so mnou . A prečo Dúhová Mama? To rýchlo zistíš tu.