Moja rozlúčka s anjelmi

S prvým dieťatkom som sa nevedela rozlúčiť hneď. Trvalo pár mesiacov, kým som bola na to pripravená. Kyticu a sviečku som napokon odniesla na miesto, kde odpočívajú moji starí rodičia. Cítila som, že potrebujem dať „zbohom“ svojmu anjelikovi tam, kde som sa lúčila s ľudmi, ktorých som si veľmi vážila.

Bol studený marec. Na cintoríne vládol pokoj. Obloha bola jasná. Svietil mesiac v splne. Čas rozlúčky som zvolila naschvál v noci, pretože som si nebola istá, ako to ustojím. Keď som sa vyplakala a poďakovala aj za ten krátky spoločný čas, pocítila som pokoj a nastal čas odísť. Nevedela som si predstaviť, že by som sa sem chcela tak skoro vrátiť.

Zanechala som tu svoj žiaľ a nechcela sa ďalej utápať bolesťou a hrabať sa v bolestivých emóciách, ktoré sa mi snažili niečo dôležité naznačiť. To som však ešte netušila, že znova vo mne rastie život a onedlho si budem musieť zopakovať túto návštevu.

Keď som prišla o druhé dieťatko, trvalo mi oveľa dlhšie spracovať všetky emócie a vôbec pomýšľať nad samotnou rozlúčkou. Znamenalo by to, že musím svoj smútok opustiť a pohnúť sa ďalej. Lenže ja som nemala žiadne iné plány. Netúžila som po ničom inom. Chcela som byť len mamou. Cítila som, že tentokrát mi nebudú stačiť len sviečky a samota ak sa chcem z tejto „tmy“ dostať.

Oslava

Dopriala som si oslavu. Aj keď to môže znieť akokoľvek čudne. Uznanie, poďakovanie a úctu. Spolu s úžasnou sprievodkyňou a lektorkou Kristínou Dubajovou, ktorá ma sprevádzala prechodovým (rozlúčkovým) rituálom, som zažila niečo tak intenzívne a oslobodzujúce, čo sa dá len ťažko popísať slovami.

Čo je vlastne rituál?

Rituál nám pomáha vystúpiť z rutiny všedného dňa. Vstupujeme do kontaktu s realitou cez všetky naše zmysly, vedome sa otvárame našim emóciám, zapájame celú našu bytosť a tým sa nám otvára hlbšia časť nášho ja. Akoby sme na chvíľu opustili našu cestu údolím a vystúpili na kopec, odkiaľ máme väčší rozhľad a vidíme odkiaľ a kam ideme. (Lilia Khousnoutdinova, Novodobé ženské rituály)

Tajne som dúfala, že počas tých posledných mesiacov, keď som sa ponárala do seba a skúmala z každej strany svoje „Prečo?“, ma už nič neprekvapí. Cítila som sa silná a emocionálne ako tak stabilná, ale potrebovala som si vedome prežiť prechod z jednej etapy do druhej. Už som nechcela prešľapovať na mieste, ale posunúť sa vpred.

Október bol skvelý mesiac v rámci energií kola roka. Pomáha zostupu do hlbín duše, ako aj hlbokému púšťaniu starých vecí, programov a bolestí.

Púšťanie a poďakovanie

Už predtým som bola účastníčkou „bežných“ prechodových rituálov ako sú svadby, krstiny, či pohreby. Teraz ma však čakala úplne nová skúsenosť. Nevedela som čo čakať, ale veľmi ma to priťahovalo. Milujem skúšať nové veci bez akýchkoľvek referencií, keď nie som ovplyvnená ešte názormi druhých.

Bála som sa, že sa nebudem vedieť uvoľniť pred cudzou ženou a výjsť zo svojej komfortnej zóny, napriek tomu, že sa všetko odohrávalo v bezpečí môjho domova. Netušila som, čo to všetko obnáša. Kristína však vytvorila bezpečný priestor na zdieľanie.

Aj keď sme sa videli prvýkrát v živote, nemala v pláne mi dávať žiadne rady. Len ma s úctou k mojej ceste jemne povzbudila, aby som všetkým emóciám a strachom dala voľný priebeh.

Trpezlivo počúvala môj príbeh. Dovtedy som o tom len mesiace písala. Nikomu som o tom nahlas a do očí ešte nepovedala. Mala som v hrdle obrovskú hrčku a nevedela som zastaviť slzy. Ona tam len v pokoji sedela a dopriala mi niečo veľmi vzácne. Počúvala srdcom, dopriala mi čas a nebála sa mojich emócií. Vítala ich, pretože vedela, že sú liečivé.

Stála som zoči voči silnej žene —-› SEBE.

Nasledovali ešte rôzne techniky súvisiace s energetickým čistením maternice a vizualizáciou, kde som dostala krásne odkazy od svojho tela. Nakoniec som sa s mojimi učiteľmi rozlúčila cez púšťanie balónikov. Ten prvý som vypustila po vnútornom poďakovaní celkom rýchlo, no s druhým to trvalo trochu dlhšie. Ukázalo sa, že mám ešte stále na čom pracovať.

Jedna z mnohých lekcií, ktoré som sa vďaka potratom naučila bola, aby som sa viacej pozerala do seba a nie okolo seba.

Ďalšie spôsoby rozlúčky

  • Púšťanie lampionóv alebo balónov
  • Tetovanie
  • Prívesok, náramok alebo prsteň
  • Zasadenie špeciálnej rastlinky alebo stromčeka
  • Púšťanie kvetov alebo rôznych odkazov po rieke
  • Bohoslužba v kostole
  • Zapaľovanie sviečok
  • List na rozlúčku
  • Sprevádzanie prechodovým rituálom

Rozlúčka a uctenie si nenarodeného dieťatka môže mať veľa podôb a každá je správna. Záleží len na nás, čo s nami rezonuje a na čo sa cítime.

 

S úctou k vašej jedinečnej ceste,

Mirka ♥

Miroslava Seňková

Som mama 2 anjelov a inšpirujem ženy ako kráčať k dúhovému dieťatku s radosťou a ľahkosťou. S vášňou neustále objavujem hĺbku alchýmie vedomého počatia a holistický prístup k plodnosti.

Som autorkou viacerých FERTILITY VIZUALIZÁCIÍ Ako sa naladiť na seba a svoje budúce dieťatko, ako aj online kurzov , kde sprevádzam ženy ako si cestu k materstvu užívať a nielen prežívať, ešte pred počatím dieťatka.

Pokiaľ vám chýba podporná skupina na ceste k materstvu, pridajte sa do uzavretej skupiny na Facebooku Alchýmia počatia nového života , kde nájdete ďalšie plodné inšpirácie.

Viac o mojej ceste si prečítate tu.