Úteky a splnený tabu sen

Moje milované … ÚTEKY …

Napriek tomu, že som vedela, že pred problémami sa nedá újsť, každým útekom som mala možnosť zastaviť sa. Problémy sa zázračne nevyriešili, ale získala som odstup a nový uhol pohľadu. Úteky nepovažujem za svoju zbabelosť, ale za dobrodružné hľadanie inšpirácie.

NEPÁL

Naivne som si myslela, že keď odcestujem na mesiac do Nepálu (2013), tak ma zázračne osvieti a budem vedieť, čo chcem v živote robiť. Chýbala mi pokora. Bola som ako Marfuša z Mrázika, ktorá išla do lesa a čakala, že sa všetko samé odseba vyrieši.

A pritom pred vnútorným nastavením sa nedá újsť. Hľadala som odpoveď, či zostať v dlhoročnom vzťahu, či chcem naďalej pracovať v oblasti, ktorá ma nenapĺňa, ale živí a čo je vlastne to, čo ma baví. Taká klasika.

Poznáte ten pocit, buď teraz alebo nikdy? Keď vás niečo doslova kope, aby ste sa už konečne rozhodli?

Útekom do Nepálu som síce nič nevyriešila, ale splnila som si sen o fotožurnalizme, pretože v tej dobe ma priťahovala fotografia a príbehy.

We travel not to escape life, but for life not to escape us.

MATERSTVO a POTRATY

Útekom do roly materstva (2016) som plánovala vyriešiť svoju nespokojnosť v práci, aby som si nakoniec priznala, že som sa zbavovala zodpovednosti za svoje šťastie a „hádzala“ to na bábätko.

Po druhom potrate som utiekla do svojho smútku a izolovala sa. Udržiavala odstup. Bola som vo svojej kukle a nevedela sa z nej dostať von. Videla som len svoju bolesť a nič iné. Cítila som sa ako námesačná a nevedela sa zobudiť.

SICÍLIA

Útekom na Sicíliu (2017) som si uvedomila, aké priepasti v intímnej sfére sa medzi mnou a partnerom vytvorili a že každý z nás smúti za nenaplneným rodičovstvom inak, po svojom. Zabudla som, že som nebola jediná, kto bol zranený. Môj muž trpel tiež.

Po potratoch som ho odstrčila a nevedela si predstaviť ani jeho dotyk. Potrebola som odstup, aby som si priznala, ako sa jeden druhému vzďaľujeme. Nevedela som, či som pripravená otvoriť sa znova láske, ale bola som ochotná to skúsiť. Našťastie on má trpezlivosti aj za mňa :).

KÚPELE

Útekom na kúpeľnú liečbu som získala čas na samotu, pokoj od ľútostivých pohľadov rodiny a kolegov, ale nevyhla som sa otrasom svojej identity. Aj niekoľko mesiacov po potratoch som bola zraniteľná a nevedela svoje emócie predvídať. Hneď pri nástupe ma svojimi otázkami vykoľajil vyšetrujúci lekár, ktorý sa čudoval, prečo mi tečú slzy pri vracaní sa k potratom.

Usúdil, že potrebujem vypísať na psychiatriu. Pri ďalšej kontrole som bola pripravená odpovedať ako stroj, vypnúť svoje emócie a tváriť sa, že som v poriadku, no už sme sa k tomu nedostali.

Bolo rozhodnuté. Dovolenka ani kúpele nič nevyriešili. Naservírovala som si polročný sabbatical na preskladanie seba samej. Chcela som začať odznova, robiť niečo, čo ma baví. Začala som písať a tvoriť tento blog.

SABBATICAL a TALENTY

Moja túžba po slobode bola obrovská. Uverila som presvedčeniu, že zamestnanie nás zamestnáva, aby sme nerobili to, čo je naším poslaním. Keď mi nevyšla materská, utiekla som do „krajiny“ nezamestnaná, s ilúziou, že za pol roka niečo vymyslím a nájdem to svoje POSLANIE.

Ale čo je vlastne poslanie?

Nie je naším jediným poslaním žiť v radosti, a je jedno, či ako spokojný zamestnanec alebo samostatne zarábajúca osoba?

Dlho som ho naháňala, lebo som túžila, aby to bolo niečo ohromujúce a veľkolepé. Až potraty mi ukázali, že maličkosti, ktoré ma tešia, ako písanie, zdieľanie, rozmýšľanie, nasávanie nových vedomostí a vymýšľanie rôznych uhlov pohľadu, ma robia šťastnou a to je moje poslanie.

A môžem ho robiť každý deň. Dnešná doba je tak ohromujúca. Môžeme sa venovať toľkým veciam. Síce som sa vrátila do korporátu, ale s úplne iným prístupom. Už nie som obeť, ktorá nemá svoj život vo vlastných rukách.

Prvý krát mám pocit, že nemusím utekať a naháňať sa za bábätkom, podnikaním, či zmysluplným zamestnaním, aby som bola spokojná so životom.

Stačí mi jednoducho TVORIŤ a pritom využívať svoje TALENTY 😮.

Kto miluje testovanie svojej osobnosti nech nakukne na blog Katky Medvecovej Plichtovej, ktorá sa venuje koučingu talentov a silných stránok. Ja už svoje talenty podľa metodiky CliftonStrengths poznám a sedí to na mňa dokonale.

You cannot be anything you want to be – but you can be a lot more of who you already are (Gallup)

A čerešnička na záver (SPLNENÝ SEN)

Niekedy dávno som si želala, aby som nabrala odvahu hovoriť o tabu témach. Možno si svoju misiu autenticity nesiem z detsva alebo z minulých životov 💜 Kto vie.

Vždy som sa nechala zastaviť rodičmi, okolím, kamarátmi. Bála som sa prejaviť. Bola som poslušné dievča. Nezniesla som, aby sa na mňa niekto hneval a tak som si svoje názory nechávala pre seba a prispôsobovala sa, aby som nezažívala odmietnutie.

Potraty mi dali šancu prestať prežívať a naozaj žiť.

Dali mi možnosť, aby som hovorila nahlas o tabu témach, ktorých hĺbka ma neprestáva fascinovať. Naivne som si myslela, že to bude bezbolestné. Ale nakoniec som sa s tou bolesťou skamarátila a naučila žiť.

Splnil sa mi sen, ktorý som do detailov vopred nešpecifikovala. Venujem sa tabuizovanej téme, ktorou potraty zatiaľ sú. Píšem tak, ako to cítim a nezamýšľam sa nad tým, ako to bude znieť. Či ezotericky, logicky alebo nelogicky. Proste sa to zo mňa leje ako z nádoby, ktorá je naplnená až po okraj a nejde to zastaviť.

 

🙏🙏🙏 Ďakujem, že ste sa dočítali až sem. Veľmi si to cením.

 

Z celého srdca vám želám splnené detské sny a malinké okamihy radosti každý deň.

 

S úctou k jedinečnej ceste každej z nás,

Mirka♥

Miroslava Seňková

Som mama 2 anjelov a inšpirujem ženy ako kráčať k dúhovému dieťatku s radosťou a ľahkosťou. S vášňou neustále objavujem hĺbku alchýmie vedomého počatia a holistický prístup k plodnosti.

Som autorkou viacerých FERTILITY VIZUALIZÁCIÍ Ako sa naladiť na seba a svoje budúce dieťatko, ako aj online kurzov , kde sprevádzam ženy ako si cestu k materstvu užívať a nielen prežívať, ešte pred počatím dieťatka.

Pokiaľ vám chýba podporná skupina na ceste k materstvu, pridajte sa do uzavretej skupiny na Facebooku Alchýmia počatia nového života , kde nájdete ďalšie plodné inšpirácie.

Viac o mojej ceste si prečítate tu.

Komentáre