Svadba a strata slobody?

Dlho som sa svadbe bránila a celkovo manželstvu. Niečomu tak ultimátnemu (skoro ako smrť) som hlboko vo vnútri neverila. Svoj názor som začala meniť s uvedomovaním si vplyvu „obradov“ a ich psychologického aspektu na človeka.

Zachovanie slobody

Bála som sa, že svadbou stratím slobodu. Aspoň tak som to prebrala z okolia. A preto som ju odkladala. Nechcela som byť žienkou v domácnosti, aby som spĺňala normu starostlivej manželky. Vlastný názor si (konečne) vytváram až samotnou skúsenosťou. Svadbou nestráca slobodu ani jeden z nás, pokiaľ sa jej sám nevzdá. Možno som mladá a naivná, ale takto to vnímam teraz.

Skôr ma šokuje otázka, keď idem sama niekam na dovolenku, či ma môj muž pustil. WTF? Tie isté otázky dostáva však aj on. Vraj, či som ho pustila. Nepamätám sa, že by si jeden z nás pýtal „povolenie“ od toho druhého. Nechápem prečo by sa to malo meniť práve po svadbe.

 

Svadba ako dar novej identity a nového začiatku

S mojím mužom už spolu stepujeme viac ako 13 rokov ako partneri a druhý rok oficiálne aj ako manželia.

Pár týždňov pred svadbou som riešila dilemu, či si nechať tvar priezviska s „ová“. Lákal ma stúpajúci trend ponechať si mužský tvar. Znelo to tak cool a moderne. Každá máme svoje (a správne) dôvody pre jeho výber. Nad ponechaním rodného priezviska som však ani chvíľu nezaváhala. Prišlo mi to ako šanca na úplne nový začiatok. Šanca na oslobodenie sa od starých vzorcov. Vytvorenie si nových pravidiel. Mojej vlastnej rodiny.

Cítila som, že prijatím jeho priezviska v našom slovenskom ženskom tvare, dávam úctu nielen svojmu mužovi, ale aj jeho rodine. Mne osobne prišlo čudné byť vo vzťahu akoby dvoch mužov, ak by som koncovku ová vypustila. Cítila som tam veľa mužskej energie. A partnerstiev dvoch mužov mám vo svojom okolí dostatok.

Ochranca

Výhodou svadby je, že mám svojho oficiálneho ochrancu. Patrím K nemu a nie jemu. Chcem si jednoducho dovoliť, aby ma môj muž ochraňoval.

„Nech je žena akokoľvek silná, čaká na muža silnejšieho ako je ona sama. Nie preto, aby obmedzoval jej slobodu, ale preto, aby jej umožnil byť slabou.“ Angelina Jolie

Keď som podráždená (nielen pred menštruáciou), dokáže ma nádherne spacifikovať. Od srdca. Je ako tichý oceán, ktorý má svoju silu, ale aj rešpekt. Potrebujem uzemniť a on vo svojej mužskej sile vie ako na to. Nezľakne sa a nezuteká pred návalom emócií, ale čelí im statočne. Niekedy si myslím, že je to pre neho výzva, ktorá ho fascinuje a musí ju zdolať 🙂 .

Žiadne pretvárky

Viacmenej vieme, čo môžeme od seba čakať, aj keď sa neustále spoznávame a objavujeme na sebe nové zákutia. Ja sa nezmením na super starostlivú manželku, čo žehlí pravidelne (napr. košele), keď som to nerobievala ani doteraz. Žehlím tak maximálne 10x do roka, aj to len svoje veci. S jeho košeľami zásadne odmietam bojovať. Stále sa pri nich zapotím ako slon. Viac roboty ako úžitku.

On sa tiež netvári, že sa stane zrazu romantikom a každé výročie budeme oslavovať pompézne. Najmä, keď niekedy zabudne aj na jeho vlastné narodeniny. V čase prvého výročia sme boli od seba stovky kilometrov a neberiem to tragicky. Štrngli sme si cez telefón. Aj tak sa dá.

Pri ňom môžem byť sama sebou

Čoraz viac si uvedomujem, aký je to dar. Kedykoľvek o sebe čo i len trochu zapochybujem, hneď mi to odzrkadlí, aj keď o tom nemá ani najmenšie tušenie. Roky som mala potrebu vo vzťahoch sa prispôsobovať, pretože som si chcela lásku zaslúžiť. Opakovala som získané programy a nechápala som, kde robím chybu, keď sa stále cítim nespokojná, či dostatočne milovaná.

Až keď som si začala zvedomovať svoju nízku sebadôveru (zlom nastal na Powertrainingu) a závislosť na uznaní, pocítila som sklamanie, že neviem poriadne kto som.

A tak som (konečne) vzala zodpovednosť do vlastných rúk a znovu objavovala. Častokrát som sa bála, že budem na neho „príliš“. Ale on to statočne ustál. Nekomentoval, len potichúčky ma pozoroval. Postupne som našla spôsob, ako to príliš (čo je vlastne smiešne, lebo to som naozaj JA, len bez masiek) podať tak, aby sa nebál, že ma zlákali do nejakej sekty.

Sme rozdielni a to je výhoda

Niekedy spochybňujeme voľby toho druhého a hádame sa, kto má pravdu. Pritom ju máme obaja. On obhajuje jeho mužský spôsob myslenia a ja mu neviem logicky vysvetliť svoje ženské cítenie. Napriek tomu sme stále spolu, aj keď rozdielni, čo však prináša len a len výhody. Ja sa vrhám do akcie bez rozmyslu (nevravím, že to niekedy neskôr neľutujem) a on ma svojou kritickou analýzou pribrzdí. Síce ma to niekedy riadne naštve, ale aspoň ma to donúti pozrieť sa na fakty, ktoré môj entuziazmus naivne prehliadol.

Vždy si k nemu chodím po prvú kritiku, lebo na riziká (aj veľmi, ale veľmi nepravdepodobné) je on expert. Už som sa naučila nebrať si to osobne, ale ako jeho snahu ochrániť ma a upozorniť. Vezmem si z toho asi tak 10% a na zvyšné strašiaky so svojou idealistickou povahou do ďalšieho dňa aj tak zabudnem.

Je to proste Muž s veľkým M, a okrem iného aj :

  • HROMOZVODom – dodáva mi pokoj, keď som nervózna. Uzemní ma. Odvedie moju horúcu energiu bez akéhokoľvek otrasu.
  • ANALYZÁTORom – keď som smutná, bude sa ma pýtať dovtedy, kým to zo mňa nevytiahne. Ako z chlpatej deky.
  • KUCHÁRom – keď nenavarím ja, navarí on. Dokonca rýchlejšie a chutnejšie, pretože dodržiava postup a ingrediencie na rozdiel odo mňa.
  • UČITEĽom – keď zvýši hlas, viem, že som to svojou histériou prepískla a je čas na ospravedlnenie.
  • JASNOVIDom – vie kam smerujeme. Ja tak jasno bohužiaľ nedovidím a preto som vďačná, že mám pri sebe vizionára, ktorý sa nechá inšpirovať aj mojimi krátkodobými návrhmi.
  • AUTORITA – ktorú rešpektujem. Nie však z povinnosti, lebo je mojím mužom už aj „papierovo“. Mám to tak odkedy ho poznám. Ten pocit nikdy nezmizol, len sa prehlbuje. Priťahuje ma jeho sila, neoblomnosť a nežnosť zároveň.
  • mojím KRÁĽom a ja jeho Liečiteľkou – nazvláčam domov kadejaké mastičky, olejčeky, doplnky výživy, aby si aj on užil rozmáznavanie tela, aj keď tvrdí, že to primárne nepotrebuje.
  • TVRDOHLAVÝm – keď si niečo zaumieni, nepresvedčí ho nič, len silné logické argumenty a tak cibrí moje negociačné schopnosti 🙂

Čoraz viac vnímam, ako je potrebné na vzťahoch neustále pracovať a premlčané ticho si neskôr dovysvetliť s chladnou hlavou, aby nevznikali zbytočné domnienky (na tie som ja expert) a rany, ktoré sa časom len prehĺbia.

Zžívam sa s touto novou identitou a cítim sa v nej čoraz lepšie, paradoxne slobodnejšie. Starú rodinu som nezavrhla, ale mám aj novú. Tú, ktorú si tvoríme spolu. Môj muž je moja rodina. Srandovné je, že som si to uvedomila až s odstupom času, keď som pridala na poštovú schránku označenie „Rodina“.

Na záver mojej novomanželskej úvahy 🙂 pripájam malú inšpiráciu z knihy Láska bez pout (www.justlove.cz) od inšpiratívnej dvojice Šárka a Zdeněk Weberovi:

Často se ptáme: Proč to mám být zase já, kdo o problému začne mluvit? Na to je jednoduchá odpověď: Protože můžete.

A je to vaše zodpovědnost, zda situaci necháte být, nebo naopak zvednete míček a znovu rozehrajete hru a rozproudíte tok lásky.

 

Mirka ♥

Miroslava Seňková

Som mama 2 anjelov a inšpirujem ženy ako kráčať k dúhovému dieťatku s radosťou a ľahkosťou. S vášňou neustále objavujem hĺbku alchýmie vedomého počatia a holistický prístup k plodnosti.

Som autorkou viacerých FERTILITY VIZUALIZÁCIÍ Ako sa naladiť na seba a svoje budúce dieťatko, ako aj online kurzov , kde sprevádzam ženy ako si cestu k materstvu užívať a nielen prežívať, ešte pred počatím dieťatka.

Pokiaľ vám chýba podporná skupina na ceste k materstvu, pridajte sa do uzavretej skupiny na Facebooku Alchýmia počatia nového života , kde nájdete ďalšie plodné inšpirácie.

Viac o mojej ceste si prečítate tu.