Čo vám prvé napadne, keď sa povie tradičná ženská medicína? Mne spojenie s plodnosťou a zároveň s možnosťou ako sa dá krásne napojiť na svoje lono a dieťatko …
V tomto článku sa podelím s vami o 3 krásne fertility rituály, ktoré ja sama na svojej ceste k materstvu využívam. Verím, že si v nich nájdete inšpiráciu a doprajete si čas pre seba.
Podpora plodnosti bylinkami, no nie v čaji, ale vaginálnym naparovaním. Keď som objavila yoni steaming (z angl.), tešila som sa ako malé dieťa, pretože milujem rituály. Príprava byliniek, deky, hudby, časopriestoru iba pre seba, kde sa môžem stíšiť, vypnúť a k tomu ešte očistiť maternicu zvnútra. Magický čas pre spojenie sa samej.
Poviete drahému, že sa chcete naparovať 😊. Síce nechápe načo, ale “stoličku” vám zmontuje. Pousmeje sa nad tou ženou zababušenou v troch dekách, ale nekomentuje. Necháva vám priestor. A ani si neuvedomuje, že práve prispel svojou časťou na spoločnej ceste (k) plodnosti.Podstatné maličkosti.
Ako naparujem ja 🙂
Ak si chcete o vaginálnom naparovaní prečítať viac, všetky pre a proti, odporúčam blog Moniky Valovej (steamy.cz), kde spomína zabudnuté výhody yoni steamingu, ako aj vhodné bylinky na podporu otehotnenia.
V skratke ešte prínosy vaginálnej náparky:
Aj takto sa dá krásne naladiť na svoje LONO a začať sa otvárať novým možnostiam.
Ak neviete, ako si namiešať vlastné bylinky (ja som na toto lenivá), hotové balíčky na podporu plodnosti si môžete dnes už kúpiť a začať svoju očistu lona už za pár dní.
A ešte jedno priznanie:
Aké 3 veci som na začiatku naparovania robila nesprávne 🙈😊️ a došlo mi to až na osobnom stretnutí s Monikou Valovou a jej workshope o vaginálnej náparke.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
1.MENEJ JE VIAC
Mylne som si myslela, že čím dlhšie naparujem, tým je to prospešnejšie. Ak si k tomu zoberiete knihu a začítate sa, ani neviete ako a prejde aj hodina. Rovnica „viac je viac“ v tomto prípade neplatí.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Monika nás na workshope upozornila, že menej je viac. Resp. kratšie časové intervaly (20-30 minút) a radšej pravidelnejšie, aj viackrát do týždňa, ako 1x za čas a rovno celú hodinu 🙈. Je to preto, že dlhšie naparovanie môže vyvolať zápal (zánet).
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
2.NOHY ROZTIAHNUŤ 🙃
Aby sa para dostala čo najviac do pórov je vhodné, aby boli nohy poriadne roztiahnuté. Ak sedíme na vysokej stoličke (vysoko nad parou) automaticky nás to tiahne k tomu, aby sme nohy dali spolu a boli vyrovnané. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Oveľa účinnejšie je mierne sa predkloniť a nohy tak nemajú šancu ostať na sebe nalepené.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
3.PARA NEJDE DOVNÚTRA
Para sa dovnútra nedostane, pretože jej v tom zabráni krčok maternice (deložný čípek). Parou sa „len“ prehrievajú póry a až keď sa otvoria, účinnosť fytoterapie (byliniek) sa tak môže znásobiť.
Som zvedavá, či som vás namotivovala si náparku dopriať 🙂
Ale to nie je všetko, poďme sa pozrieť na ďalšiu tradičnú ženskú medicínu, ktorú som zdieľala vo facebook skupine so žienkami.
Obklady s ricínovým olejom podporujú správnu funkciu reprodukčných orgánov (maternica, vaječníky, vajíčkovody, semeníky a semenovody) a vďaka svojim účinkom pomáhajú odstraňovať endometriózu, PCOS, zrasty, jazvy, myómy, nepriechodnosť vajíčkovodov a iné prejavy stagnácie v oblasti brucha (napr. bolestivá menštruácia so zrazeninami).
Je to proste úžasne jednoduchá metóda ako sa starať o ženské zdravie a plodnosť.
Ako často ho používať?
Pri dlhodobom používaní (opakovane xy mesiacov po sebe) sa odporúča 3x do týždňa. Pre „jednorázovú“ intenzívku formou 3×3 a ďalšie informácie vám pripájam krátke video:
Ale POZOR:
Keďže ricínový olej spôsobuje intenzívne prekrvenie vnútorných orgánov, je vhodné ho aplikovať (ak sa snažíte o dieťatko) v období po skončení menštruácie do ovulácie, aby sme predišli riziku potratu.
Takže všetko s mierou.
Nemyslím teraz zavinovanie bruška počas tehotenstva (rebozo) alebo ako popôrodný rituál v 600 nedelí … O tom si môžete prečítať v rozhovore s dulou Luckou Vančo alebo v mojej skúseností so zavinovaním celého tela – prechodovom rituáli cerrada (closing bones ceremony).
Toto je inšpirácia pre nás, všetky cyklické žienky, nielen na ceste k dieťatku, ale aj ako podporu svojej ženskosti.
Vedeli ste, že tak jednoduchá „medicína“ ako zavinovanie bruška má viaceré pozitívne účinky na naše lono?
Možno sa k tomu intuitívne dostanete (podobne ako ja) práve v čase menštruácie, ale výhody tohto rituálu si môžete vyskúšať kedykoľvek budete cítiť, že sa potrebujete „stiahnuť“ do seba, či uzemniť.
Zavinovanie je skvelé okrem toho, že nás zahreje, aj v tom, že:
Čo použiť na zavinovanie?
Obyčajný (ale dlhší) šál z pevnejšieho materiálu, ktorým sa obmotáte, žiadne komplikované úväzy, proste intuitívne a tak aby vám to nepadalo.
A zavinovanie nemusí byť nutne sťahujúce (aj keď môže … ak cítime, že to potrebujeme), ale malo by byť AKO MILUJÚCE OBJATIE – pevné a nežné zároveň.
Predstavte si ako by ste podporili svoje bruško „obyčajne“ rukami a presne takto by ste mali cítiť podporu aj pod šatkou/šálom. A takýmto zavinutím vieme krásne vzdať aj úctu svojmu lonu, poďakovať mu za celý deň a „uzavrieť“ ho. Netreba v tom však hľadať komplikovanosť, lebo často tie zdanlivo najjednoduchšie veci sú veľmi efektívne.
Mne osobne sa páči prirovnanie, že šatka/šátek je symbolom ženstva a vieme si ňou uctiť naše bruško, naše lono.
Tieto a ďalšie tipy zdieľam so žienkami v uzavretej skupinke na FACEBOOKU Alchýmia počatia nového života , v ktorej vás veľmi rada privítam.
Určite sa k nám pridajte ak sa vám zíde inšpirácia ako si cestu k dieťatku užívať a nielen prežívať a popri tom stretnete aj ďalšie ženy (vrátane mňa), ktoré sa svojho sna stať sa mamou nevzdávajú.
S láskou,
Mirka.
Marec/2021