Využitie olejov a byliniek po potrate

Moja cesta k esenciálnym olejom a ich používaniu začala s prvým tehotenstvom. Keďže opatrnosti nie je nikdy dosť, nakúpila som si viacero kníh a začala si porovnávať názory rôznych aromaterapeutov na užívanie vybraných olejov v tehotenstve.

Moja radosť z tejto dobrodružnej výpravy však skončila rýchlejšie ako začala. S prvým spontánnym potratom som na olejčeky zanevrela a dala im šancu až pri druhom potrate (mimomaternicovom tehotenstve), keď už moje telo doslova kričalo po emocionálnej očiste.

V knihe Esenciálne oleje v období tehotenstva od Stephanie Fritz (pôrodná asistentka) sa odporúča po potrate pre fyzickú a emočnú vyrovnanosť aplikovať zmes z olejov Clary Sage (Šalvia lúčna), Geranium (Muškát) a Lavender (Levanduľa). Taktiež aplikovať zmes Balance, Elevation a Serenity alebo samostatné oleje ako Frankincense (Kadidlo) a Wild Orange (Divoký pomaranč) či Sandalwood (Santalové drevo) a Citrus Bliss (Zmes citrusových olejov).

Nie som odborník na bylinky, či esenciálne oleje a preto sa môžem s vami podeliť len o moju osobnú skúsenosť, keďže výber olejov je vždy individuálna záležitosť. Tak ako aj samotný spontánny potrat a bolesť, ktorou si žena prechádza.

Po návrate z nemocnice, kde som sa neodvážila dať priechod všetkým emóciám, som mala pocit akoby som bola uväznená niekde medzi realitou a zlým snom. Preto som siahla po zmesi Balance, ktorá nádherne uzemňuje. Na pár týždňov sa Balance stal mojím verným spoločníkom.

Inhalovala som a písala, inhalovala a písala. Až som sa pomaly začala otvárať prijatiu a liečeniu svojich strachov, pocitov viny, zlyhania, hanby, hnevu, ľútosti, neúcty, samoty, opustenia, zrady vlastného tela, smútku a bolesti, na ktorú vás nič na svete nepripraví. Musela som to všetko zo seba dostať von. Minimálne na papier.

Vyrovnanie sa so stratou dieťaťa, znovunadobudnutie istoty vo vlastné telo a opustenie roly obete sa bohužiaľ nedá zázračne vyriešiť jedným olejom. Teda aspoň u mňa to tak nebolo 🙂

Liečenie je proces a trvá tak dlho, ako to potrebujeme. Existuje mnoho odporúčaných esenciálnych olejov, ktoré vedia uľaviť od emociálnej aj fyzickej bolesti. Ich výber však závisí od toho, či nám momentálne voňajú alebo nie.

Každého „pritiahne“ iný olej a v tom je ich ČARO.

V ďalších mesiacoch som sa opakovane ponárala do fascinujúceho sveta esenciálnych olejov (aj v rámci projektu Cyklická aromaterapia) a zistila som, že niektoré oleje sa v mojich parfémových výberoch opakovali. Z viacerých aromaterapeutických sedení si tak s odstupom času uvedomujem prečo 🙂 a vôbec ma to neprekvapuje.

Moji sprievodcovia na ceste dúhovej mamy – ceste z pekla k vďačnosti a radosti.

RUŽOVÉ DREVO – Olej jemnosti a láskavosti. Liečiteľ duše

– pomáha pri chronickej únave a v čase životnej krízy. Jemnou formou harmonizuje telo a psychiku. Najmä ak človek potrebuje opatrný a nežný prístup k svojim emočným zraneniam. Nenásilnou formou pomáha pri nervozite, strese a nespavosti. Prináša pokoj a schopnosť vnímať krásu života.

MATERINA DÚŠKA – Olej silnej ženy. Matky. Stareny

– je jedným z najúčinnejších olejov čistiacich emocionálne telo. Pomáha pri riešení potlačených emócií uložených v človeku dlhšiu dobu. Pri liečení toxických emócií nenávisti, hnevu a závisti, ktoré spôsobujú uzavretie srdca. Prináša pocit bezpečia, emočne prehrieva pri pocitoch bolestivej straty a opustenia. Dodáva silu zotrvať v zraňujúcej situácii. Má silné spojenie s témou materstva.

MÄTA PRIEPORNÁ – Olej radostného srdca

– vnáša veselosť a radosť do srdca a duše. Dočasne uľavuje emocionálne trápenia, aby sme si oddýchli a nabrali silu opäť čeliť emocionálnej realite. Pripomína, že život môže byť šťastný a nie je čoho sa báť.

GRAPEFRUIT – Olej úcty k vlastnému telu

– ak sa veci nedejú podľa našich plánov. Ak sme zahorknutí, frustrovaní. Ak viníme svoje telo (nenávidíme), že niečo nezvládlo. Pomáha načúvať jeho skutočným fyzickým potrebám a impulzom. Pomáha tiež pri tom, aby sme zobrali zodpovednosť za to, ako sa cítime.

GERÁNIUM (Muškát) – Olej lásky a pravdy

– pomáha pri liečení zlomeného srdca, keď sme niekoho stratili, opustil nás alebo sklamal. Zalieva nás bezpodmienečnou láskou a posilňuje dôveru, že všetko bude dobré. Nesie v sebe energiu prijatia. Zjemňuje hnev a lieči emocionálne zranenia. Spája nás s vnútorným dieťaťom, ktoré si dovoľuje prejaviť sa navonok.

BERGAMOT – Olej sebaprijatia

– rozpúšťa sebaposudzovanie a nízke sebavedomie. Podporuje nás v sebaláske, ak sa cítime na dne a beznádejne. Funguje ako antidepresívum. Naštartuje optimizmus a dôveru v seba samého. Učí nás milovať sa bezpodmienečne.

LEVANDUĽA – Olej komunikácie

– podporuje verbálny prejav. Upokojuje pri vyjadrovaní našich myšlienok a pocitov. Uvoľňuje strach byť videný a počutý. Rozpúšťa všetky bloky pravdivého sebavyjadrenia a dodáva odvahu zdieľať naše skutočné Ja s ostatnými.

KORIANDER – Olej integrity

– olej autenticity (byť lojálny sám voči sebe). Dodáva odvahu zložiť masku a riskovať byť tým, kým v skutočnosti sme.

CYPRUS – Olej pohybu a plynutia

– slúži na energetickú a emočnú očistu. Keď stagnujeme a chceme dať veci do pohybu. Učí nás púšťať kontrolu, byť flexibilný a dôverovať prúdu života.

FRANKINCENSE (Kadidlo) – Olej pravdy

– odhaľuje klamstvá a nepravdy. Pomáha vytvárať nové perspektívy založené na svetle a pravde. Kadidlo obnovuje v pamäti duchovné pochopenie, dary, múdrosť a poznanie, ktoré si duša priniesla na tento svet. Je to silný čistič od duchovnej temnoty. Kadidlo poskytuje telu a duši ochranný štít pred negatívnymi vplyvmi a pomáha jej v duchovnom rozvoji.

Esenciálne oleje sú len jedným z mnohých nástrojov, ktoré nám umožňujú pravdivo sa pozrieť do svojho vnútra. Nehrajú s nami hry, ale idú priamo k podstate. Zavolajú si nás len tie esenciálnej oleje, ktoré majú pre nás potrebný „odkaz“.

Aj keď milujem tú neopísateľnú mágiu v objavovaní posolstiev svojej duše cez aromaterapiu, emocionálnu prácu za mňa nespravia.

V tomto sú nekompromisné 🙂

 

S úctou k jedinečnej ceste každej z nás,

Mirka ♥

Miroslava Seňková

Som mama 2 anjelov a inšpirujem ženy ako kráčať k dúhovému dieťatku s radosťou a ľahkosťou. S vášňou neustále objavujem hĺbku alchýmie vedomého počatia a holistický prístup k plodnosti.

Som autorkou viacerých FERTILITY VIZUALIZÁCIÍ Ako sa naladiť na seba a svoje budúce dieťatko, ako aj online kurzov , kde sprevádzam ženy ako si cestu k materstvu užívať a nielen prežívať, ešte pred počatím dieťatka.

Pokiaľ vám chýba podporná skupina na ceste k materstvu, pridajte sa do uzavretej skupiny na Facebooku Alchýmia počatia nového života , kde nájdete ďalšie plodné inšpirácie.

Viac o mojej ceste si prečítate tu.

Komentáre