Z denníka cyklickej ženy: Menštruačná fáza

Po predmenštruačnej fáze prichádza menštruácia. Milovaná aj nenávidená … Všetko je o uhle pohľadu …

Ako vnímate svoju menštruáciu vy? A ako ju vnímate na svojej ceste v ústrety materstvu?

Ako znak plodnosti alebo znak prehry?

U mňa sa to za posledných 6 rokov, odkedy som prvýkrát počula o ženskej cyklickosti, zmenilo veľmi výrazne. Od nepríjemnosti, ktorá ma obťažovala, až po úctu k múdrosti môjho tela. Na tejto ceste k objaveniu VZÁCNYCH cyklických DAROV však bola jedna veľmi významná zastávka, ktorá to celé preverila 😊.

„Projekt dieťa“ a kŕčovité snaženie sa mesiac čo mesiac.

Autor fotografie: Daniela Petrovská

Prvé mesiace (a špeciálne po potratoch, keď bola menštruácia pripomienkou veľkej bolesti a opakovanej straty dieťatka) znamenala pre mňa PREHRU.

Až keď som s ňou prestala bojovať a začala ju vítať s radosťou (čo je trochu paradox pri snahe otehotnieť, ale tak to proste je), mi odhaľovala postupne svoje dary a ja som okrem dôvery vo svoje telo (a v otehotnenie) začala spoznávať jej klenoty do oveľa väčšej hĺbky.

Menštruácia sa stala pre mňa ZNAKOM PLODNOSTI a nového začiatku. Môj menštruačný cyklus sa stal mojím kompasom, mojím najlepším koučom (vlastne 4v1) a sprievodcom na ceste k dieťatku a k niečomu, čo som dlho považovala za nemožné:

Kľúčom k radosti a ľahkosti počas prípravy na materstvo.

Autor fotografie: Daniela Petrovská

Ako som vytesávala dary, ako drahokam (preto aj tá fotka s ametystovou drúzou v mojich rukách), ukryté v mojej cyklickosti, objavila som v knihe od Mirandy Gray (Červený mesiac) staroveké rozdelenie cyklu podľa toho, či žena menštruuje v období okolo novu alebo splnu. Tzv. cyklus bieleho a červeného mesiaca.

Cyklus BIELEHO mesiaca

Znamená, že ovulácia prebieha za splnu, ktorý sa vo väčšine náboženstiev považoval za vrchol plodnosti. Podľa tohto princípu, keď sa stretne plodná energia ženy a splnu, vznikajú najlepšie podmienky, aby sa ženská tvorivá sila prejavila v počatí nového života. Tento cyklu sa často nazýval aj cyklom „dobrej matky“, jedinom aspekte ženstva, ktorý bol prijímaný v patriarchálnej spoločnosti.

Oveľa menej bol však prijímaný cyklus červeného mesiaca, ktorý som si vybrala ako nosnú tému pre tento „cyklický“ článok.

Cyklus ČERVENÉHO mesiaca

V tomto prípade, ovulácia nastáva v čase novu (v temnote) a žena menštruuje počas splnu. Tento cyklus sa považoval za cyklus „zlej ženy“, pretože žena nesústredila svoju energiu (a svoju sexualitu) na počatie dieťatka, ale na liečenie. Seba aj druhých.

Aj ženy červeného mesiaca boli matkami a vychovávali deti, avšak svojej komunite prinášali a boli spájané s umením, sebarozvojom, kreativitou, mentorstvom, či podnikaním. Boli vo veľmi úzkom spojení so svojou sexuálnou energiou a práve preto boli takéto ženy často v patriarchálnej spoločnosti považované za hrozbu a označované ako „čarodejnice“.

V oboch cykloch sa však plnohodnotne prejavuje naša ženská energia a ani jeden nie je lepší, ani horší.

Moja cesta s cyklom červeného a bieleho mesiaca

Svoj cyklus si sledujem už niekoľko rokov a zaznamenala som niekoľko (životných) posunov.

Keď sme sa prvýkrát začali snažiť o dieťatko (v roku 2016) moja menštruácia bola skoro na deň presne na NOV (cyklus bieleho mesiaca). Zatiaľ čo posledné 2-3 roky sa moja menštruácia poposúvala na obdobie SPLNu (cyklus červeného mesiaca) a tam je doteraz (Júl 2020).

A práve vtedy mi začala hlavou vŕtať otázka: Môžem ja vôbec otehotnieť, keď môj cyklus nezodpovedá cyklu „dobrej matky“? Som v poriadku, keď nie som v súlade s prírodným cyklom? Je možné otehotnieť s cyklom červeného mesiaca, keď moja energia smeruje (podľa tohto princípu) do liečenia seba aj druhých?

Kým vám však pozdieľam odpoveď na túto otázku, poďme si ešte raz povedať, čím sú tieto 2 cykly zaujímavé. Možno aj vy vytiahnete teraz svoju aplikáciu, či zápisnik s poznámkami D1 (prvého dňa menštruácie) a začnete objavovať ako krásne to ladí so zmenami, ktorými si v živote prechádzame, s našimi snami a túžbami.

Energia bieleho mesiaca – ENERGIA MATKY (starostlivej, láskavej ženy)

Ovulácia je v súlade so splnom a počas nej sa cítime spoločenské, plné energie a žiarime. Počas menštruácie sa obraciame do seba, s novom púšťame, čo nám už neslúži a vpúšťame do života nové veci. Nech už je to kariéra, vzťahy, naše zabudnuté sny … rodíme nový život.

TIP pre vás:

Ak ovulujete so splnom mesiaca, vaša plodná sila ďaleko presahuje „len“ počatie dieťatka.

O čom snívate? Čo chcete pritiahnuť a počať vo svojom živote? Aké sny si chcete splniť?

Energia červeného mesiaca – ENERGIA LIEČITEĽKY (šamanky, múdrej ženy)

Ovulácia nastáva počas temnoty (novu) a aj počas tohto obdobia „rodíme“, avšak nie nové nápady, ale našu vnútornú temnotu a prinášame ju na svetlo sveta, pre seba aj pre druhých. Počas menštruácie (obdobie splnu), naša energia smeruje na sebaspoznávanie a povzbudzovanie ďalších žien. Preto sa spája s archetypom múdrej ženy, či čarodejnice, pretože udržuje múdrosť. Energia smeruje na vyživenie seba, svojich vízií a projektov, ako aj na komunitu žien okolo seba.

TIP pre vás:

Keď nasledujete svoju intuíciu, nezostane priestor pre štipku pochybnosti, či idete správnym smerom. Všetko do seba zaklapne v ten správny čas. Kým sa to však udeje (a to je tá mágia), budete sa nachádzať v temnote, bez odpovedí na svoje otázky.

Čo kričí vaša intuícia? Čo vám našepkáva? Kam vás vedie váš vnútorný hlas?

A ako to máte vy?

Ste žena bieleho alebo červeného mesiaca?

A ako ste to mali pred rokom? Zmenilo sa u vás niečo za posledný rok, alebo roky?

Kam smerovala v minulosti vaša energia a kam smeruje dnes?

A aká je teda odpoveď na otázku: „Ak som žena červeného mesiaca (ovulujem na NOV), môžem otehotnieť a stať sa mamou?“

Jednoznačne ÁNO. A dokonca podľa niektorých zdrojov sa uvádza, že práve ženy červeného mesiaca počnú s väčšou pravdepodobnosťou dievčatko. Podľa jednej štúdie to vraj bolo spôsobené rozdielnou bazálnou teplotou u žien počas ovulácie na spln vs na nov a takisto rozdielnym vaginálnym pH.

Takže možné je všetko.

Osobne si myslím, že ak by som verila deleniu na vhodný a nevhodný čas na počatie, bola by som v smútku a stratila nádej na svojej ceste k dieťatku.

Lenže, ako už z mojich článkov aj príspevkov na Instagrame asi viete, POČATIE DIEŤATKA vnímam ako JEDNU veľkú ALCHÝMIU, ktorá je zložená nielen z toho fyzického, ale aj emocionálneho, mentálneho, energetického, či spirituálneho.

V oboch cykloch sa teda plnohodnotne prejavuje naša ženská energia a preto nie je nič len čierno-biele, teda v tomto prípade len červeno-biele. Dovoľte si svoj cyklus spoznávať a otvárať sa novým uhlom pohľadu na svoju plodnosť.

A na záver.

Ak náhodou menštruujete niekde medzi týmito dvoma „tradičnými“ cyklami, počas ubúdajúceho alebo dorastajúceho mesiaca, existujú ďalšie 2 princípy so svojimi špecifickými energiami.

S úctou k jedinečnej (cyklickej) ceste každej z nás,

Mirka

Júl/2020
Miroslava Seňková
Inšpirujem ženy ako žiť plodne aj neplodnosť a kráčať v ústrety dieťatku napriek rôznym výzvam. Som autorkou jedinečnej Klubovne Alchýmia počatia, kde už teraz nájdeš pre seba viac ako 18 hodín plodnej inšpirácie na tému vedomého počatia a práce s fertility mindsetom. Môžeme sa stretnúť pár krát do roka naživo (v Bratislave) na fertility kruhoch, ale aj pravidelne v rôznych online fertility programoch. Viac o spolupráci so mnou . A prečo Dúhová Mama? To rýchlo zistíš tu.

V Klubovni nájdeš rôzne rozhovory, webináre, workshopy, vizualizácie, tréningy ... jednoducho kopec plodnej inšpirácie ako pracovať so svojím fertility mindsetom a cestu k materstvu si tak užívať vo väčšom napojení na seba, ale aj svoje dieťatko ....