Z denníka cyklickej ženy: Predmenštruačná fáza

Predmenštruačná fáza je sama o sebe náročná :). A ak sa snažíte o dieťatko a dlho sa vám nedarí, platí to aspoň dvojnásobne. V tejto mini sérii článkov, ktoré som nazvala z denníka cyklickej ženy, budem zdieľať svoje tipy ako ustáť emócie pri snažení sa o dieťatko, počas každej jednej fázy nášho cyklu.

Deň cyklu: 24 / Fáza: Predmenštruačná / Emócie: Hnev, Beznádej, Frustrácia

Autor fotografie: Daniela Petrovská

Zobudím sa a začnem pochybovať, či je nám súdené byť spolu. Hlavou sa mi rýchlosťou svetla ženú výčitky (voči nemu): „Zasa sa pol hodiny sprchoval v horúcej vode. Čo on nevie, že to vôbec nepomáha zdraviu spermií?“ A milión ďalších, o ktorých on ani netuší.

Prechádzajú mnou ako tornádo, aby ma utvrdili v tom, že náš sen stať sa rodičmi je stratený, prepásnutý. A tak ďalej živím svojho vnútorného kritika:

„Načo sa snažím samú oklamať? Zasa to nevýjde. Ani tento mesiac. Iné páry sa určite milujú aj viackrát počas ovulácie a nám sa to podarilo raz. Mňa to už nebaví. Se*iem na to. Nestojí mi to za to.“

Hnevám sa na neho. Na seba. Dokonca sa pristihnem pri tom, že žiarlim na našu Giggi, že má viac jeho pozornosti ako ja … No proste milión výčitiek, ktoré by som najradšej dostala zo seba von a vychŕlila na neho hneď ako sa zobudí, ale komu by to pomohlo.

Aké lahodné by bolo zostať v tej roli obete, ale ja to takto nechcem.

Do r*ti.

Čas 8:18.

Selfcheck1: Miera frustrácie, že to celé snaženie sa nemá zmysel je na stupnici od 1 do 10, na osmičke.

Plne si uvedomujem ako ma emócie beznádeje, hnevu, zlosti a frustrácie sťahujú dole. Ako keď splachujete záchod. Cítim, že keď dovolím tejto vlne, aby ma celú pohltila, o chvíľu mi nebude pomoci. A ja presne viem, ako by to pokračovalo. Bola som v tomto krysom závode nespočetne krát odkedy sa štvrtým rokom pokúšame o dieťatko. Naštvaná na celý svet by som vstala z postele a nasledovala by tichá domácnosť.

Moje telo chce vstať z postele a začať sa hýbať, doslova ma kope, aby som sa postavila, ale myseľ a ten vnútorný kritik, ktorému som na chvíľu dala plnú kontrolu, aby si robil so mnou čo chce, vyhráva.

No zrazu sa niečo udeje. Drahý mi oznamuje, že našiel slovenskú firmu s matracami. Už nejakú dobu sa totiž sťažujem na bolesti chrbta, keď sa ráno zobudím, ale nenašla som si čas na matracové recenzie :D. Pokračuje ďalej: „A dokonca je to slovenská firma, takže podporíme lokálnych“, teší sa.

A ja si zrazu všímam ten vzácny moment inakosti. Jeho prejav lásky a starostlivosti o nás. Pred odchodom do práce sa príde skloniť nad posteľ, odstrčí Giggi 😀 a dá mi pusu. A ja si už nepamätám, čo som mu to vlastne chcela vyčítať.

Až keď zabuchne dvere uvedomujem si, že som dosiahla vrchol (alebo dno?) predmenštruačnej fázy a naplno som si užila jej emočný chaos. Na chvíľu sa mraky roztiahli a ja som bez problémov vstala z postele.

Idem do kuchyne. Spomeniem si na zoznam vecí, ktoré ma dnes čakajú. V pláne bolo vytvoriť xyz obsahu pre Dúhovú Mamu. No nejde to.

Ten hurikán emócií sa po chvíli vracia späť. Ešte tam niečo bude, čo mi chcú povedať.

Autor fotografie: Daniela Petrovská

Stála som pred rozhodnutím, či sa budem v tých emóciách ďalej máčať a dovolím im, aby ma úplne paralyzovali. Dostala by som sa tak znova pod kontrolu vnútorného kritika, ktorý ma chce presvedčiť, že sa zbytočne snažím pozitívne myslieť a je to prd platné.

Alebo?

Sa zastavím a spýtam sa samej seba, čo mi v tejto situácii v minulosti pomohlo.

Beriem teda do ruky svojho prvého terapeuta :). Papier a pero.

Lovím v pamäti, čo mi v minulosti pomohlo. To je totiž vynikajúca koučovacia otázka, ktorú som sa naučila pred 2 rokmi na kurze koučingu a odkedy ju mám zautomatizovanú, vždy ma vráti do mojej sily.

Pýtam sa samej seba: „Čo ti Miri v minulosti pomohlo, keď si sa cítila, že sa topíš vo vlastných emóciách a nevieš sa nadýchnuť?“

Hneď ako prvé mi napadla sprcha a extra dávka starostlivosti o svoje telo.

Okej, povedala som si, nemám predsa čo stratiť. Voda je predsa očistná. Vedome sa snažím zmyť zo seba všetky výčitky a pochybnosti. Výjdem zo sprchy a celé to uzavriem esenciálnymi olejmi. Na telo si dávam muškát a na zápästia copaibu (niečo podobné ako CBD), ktoré ma ukľudnia. Snažím sa čo najpomalšie rozotierať namiešaný olej, aby som mala čas nadýchnuť sa, kým sa znova spustí to šialené tornádo.

Selfcheck2: Cítim sa už trochu lepšie, ale ešte to stále nie je ono.

A vtedy ma napadnú moje vlastné afirmačné kartičky, ktoré som si presne pre takéto krízové stavy pripravila. Mám ich predsa aktuálne rozložené na svojom stolíku v pracovni. Stačil mi pohľad na jednu z nich a zrazu mi došlo, čo spustilo ten prepad na dno.

——– Porovnávanie ——-

Nie však s ostatnými ženami, ale s prevzatou predstavou ako by to plánovanie dieťatka malo vyzerať a že sme opäť nesplnili normu „úspešného pokúšania sa“, pretože sme sa stihli iba jedenkrát pomilovať.

Ťukám si po hlave, že predsa nikde (vonku) neexistuje návod na to, ako by to malo vyzerať. A špeciálne, keď sa pokúšate o dieťatko štyri roky a ste partnermi už skoro 16 rokov :).

Prichádza obrovskáááá úľava.

Zrazu cítim silnú vďačnosť, že som dovolila svojim emóciám, aby ma viedli. Ako aj svojej intuícii, ktorá mi radila už niekoľko mesiacov dozadu, aby som si presne pre tieto stavy (keď nebudem vidieť jasne a chvíľu mi potrvá, kým sa moje telo upokojí) pripravila vlastné afirmačné kartičky, ktoré mi budú láskavými sprievodcami v každej fáze cyklu na ceste k materstvu.

Beriem do ruky opäť svoj denník a spravím si pár poznámok k aha momentom porovnávania sa.

Selfcheck3: Je 9:20 a moja miera frustrácie je na hodnote 1 z 10.

S vďačnosťou a pokorou voči temnej stránke archetypu čarodejky v nás (predmenštruačná fáza) a novou energiou v každej bunke, si idem užívať jej svetlejšiu stránku a to je kreativita a tvorba niečoho, čo teší moje srdce aj dušu.

Ak aj vás niekedy postihne emočné tornádo v predmenštruačnej fáze, pripájam niekoľko mojich tipov ako ho ustáť a zostať tak na vlne plodnosti.

Autor fotografie: Daniela Petrovská

TIP č.1: Journaling alias písanie

Písanie je veľmi terapeutické a ten najlepší kouč, ak máte odvahu klásť si aj nepríjemné otázky a hľadať na nich odpovede. Tu ste samy sebe expertom a je len na vás, či prevezmete zodpovednosť za to, ako sa chcete cítiť počas niekoľko mesačnej, často aj (niekoľko) ročnej cesty za dieťatkom.

Takže malá rekapitulácia:

1) Čo cítim?

2) Čo potrebujem?

3) Čo môžem pre seba teraz spraviť, hoci len maličkosť, aby sa moja energia dvihla?

Mne pomáha taktiež pýtať sa: Kým chcem byť/Kým sa chcem stať na svojej ceste v ústrety dieťatku?

A) Obeťou frustrácie, že sa mi už roky nedarí alebo B) tvorkyňou dobrodružnej cesty, ktorá ma posúva, aby som sa stala tou najlepšou mamou svojmu budúcemu dieťatku?

Autor fotografie: Daniela Petrovská

TIP č.2: Afirmácie

Používam svoje vlastné, špeciálne pripravené na každú jednu fázu, keď ma navštívia emócie spojené s nedôverou vo svoje telo, či neúctou k mojej ceste za dieťatkom.

Už čoskoro však budú k dispozícii pre inšpiráciu aj vám. Ja ich na sebe testujem už niekoľko týždňov a zatiaľ ma vždy nakopli a „zobudili“, aby mi pripomenuli, že som úplne v poriadku a dodali mi vždy odvahu odraziť sa od dna.

Majú však len jednu nevýhodu. Musia byť vždy po ruke, pretože inak strácajú účinnosť, pretože čo v predmenštruačnej fáze nenájdeme do 5 minút, nás ešte viac rozhodí :).

Aj preto ich mám vyložené na svojom „oltári“, o ktorom som písala na svojom Instagrame Alchýmia počatia.

TIP č.3: Spomalenie a aromaterapia

Dynamický pohyb je tiež vynikajúcim nástrojom ako sa dostať do tela a vypnúť, resp.stíšiť toho vnútorného kritika. Tentokrát som však nemala chuť na tanečky, ale skôr na zastavenie a vnímanie samej seba.

Ako ste si už z denníka prečítali :), po sprche som si dopriala vedomé nanášanie voňavej zmesi s esenciálnym olejom, ktorý len podporil moje spomalenie a uvedomenie si vďačnosti voči svojmu telu. Vybrala som si geránium (muškát). Ani sa nečudujem prečo. Je to totiž olej lásky a pravdy.

Muškát pomáha pri liečení zlomeného srdca, keď sme niekoho stratili, opustil nás alebo sklamal. Zalieva nás bezpodmienečnou láskou a posilňuje dôveru, že všetko bude dobré. Nesie v sebe energiu prijatia. Zjemňuje hnev a lieči emocionálne zranenia. Spája nás s vnútorným dieťaťom, ktoré si dovoľuje prejaviť sa navonok.

Aromaterapia bola pre mňa tiež liečivým pomocníkom po druhom potrate, keď som po mimomaternicovom tehotenstve ostala mesiac doma.

Autor fotografie: Daniela PetrovskáMožností ako pracovať so svojimi emóciami je mnoho. A každému vyhovuje samozrejme niečo iné. Je to v poriadku. Verím, že keď ste sa dočítali až sem, malo napísanie tohto článku zmysel a našli ste si v ňom aspoň kúsok inšpirácie, či svetielko nádeje na svojej vlastnej ceste k materstvu.

A čo bude ďalej?

V ďalšej časti tohto mini seriálu, kde bude reč o menštruačnej fáze, si povieme o ďalších možnostiach ako pracovať s naším cyklom a využívať jeho múdrosť v náš prospech. Špeciálne, keď sa snažíme o dieťatko a cyklíme sa v našich emóciach, mesiac, čo mesiac.

A práve menštruácia je veľkou skúškou našej dôvery v ústrety materstvu. Skrýva však aj obrovské dary, ktoré nás vedia podporiť v našom sne stať sa mamou.

S úctou k jedinečnej ceste každej z nás,

Mirka

Autor fotografie: Daniela Petrovská

Jún/2020

Miroslava Seňková
Inšpirujem ženy ako žiť plodne aj neplodnosť a kráčať v ústrety dieťatku napriek rôznym výzvam. Som autorkou jedinečnej Klubovne Alchýmia počatia, kde už teraz nájdeš pre seba viac ako 18 hodín plodnej inšpirácie na tému vedomého počatia a práce s fertility mindsetom. Môžeme sa stretnúť pár krát do roka naživo (v Bratislave) na fertility kruhoch, ale aj pravidelne v rôznych online fertility programoch. Viac o spolupráci so mnou . A prečo Dúhová Mama? To rýchlo zistíš tu.

V Klubovni nájdeš rôzne rozhovory, webináre, workshopy, vizualizácie, tréningy ... jednoducho kopec plodnej inšpirácie ako pracovať so svojím fertility mindsetom a cestu k materstvu si tak užívať vo väčšom napojení na seba, ale aj svoje dieťatko ....