Život medzi // čiarkami

O prvé bábätko som prišla pred viac ako 2 rokmi. Písal sa rok 2016. V prvom trimestri. Doma. Spontánne. Do pol roka som otehotnela znova. Keďže novému životu sa zapáčilo rásť vo vajcovode, mimo maternice, prišla som aj o druhé bábätko. Opäť v prvom trimestri. Tentokrát v nemocnici.

Odstránený vajcovod. Kyretáž. Šanca na ďalšie tehotenstvo sa trošičku skomplikovala.

Život medzi dvoma čiarkami

Hon na bábätko odvtedy nabral rôzne stupne premeny. Nasledovali vzlety aj (častejšie) pády. „Projekt dieťa“ sa transformoval spolu so mnou. A stále sa mení. Až prestal byť honom a premenil sa na aktívne čakanie s pozitivnými vedľajšími účinkami.

Žijem život medzi dvoma čiarkami tehotenského testu.

V ohraničenom časopriestore 2 mesiacov začína byť môj život zrazu viac pestrofarebný a plný dobrodružstva. Čím viacej sa hrabem sama v sebe, tým som vďačnejšia, že si bábo dáva načas. A ani sa mu nečudujem. Poslalo dvoch súrodencov, aby ma pripravili a otestovali, či som pripravená bezpodmienečne milovať.

Neochotne priznávam, že sa tejto možnosti pomaly otváram. Či budem úspešná, zistím až v praxi.

Vstávam ako fénix z popola

Žijem jeden a pol mesiaca naplno. Užívam si. Potom čakám nekonečných 14 dní na výsledky testu. Zomieram. Prichádza menštruácia.

Keď som si myslela, že ďalšie krvácanie už nezvládnem, zistím, ako veľmi som sa mýlila a objavím samú seba ešte do väčšej hĺbky. Nie je to však príjemný pohľad. Stále odhaľujem ďalšie a ďalšie dôvody, prečo chcem mať dieťa a väčšinou prevládajú sebecké motivácie.

Celý proces počatia novej duše je mojím samotným počatím. Premena bolí.

Môžem sa znova ľutovat, byť smutná, skočiť na lep roly obete, aké som ja chúďatko, keď sa tak veľmi snažím, chodím po všemožných kurzoch, čistím sa energeticky aj fyzicky, vedome pracujem na sebe, na skvalitnení vzťahu a … NIČ.

Chýbajúca pokora a trpezlivosť

Nechápem, prečo sa výsledky ešte nedostavili. Všetko by som chcela hneď. Opakovane som sa trestala za to, že som nespravila dosť, že som mohla vyskúšať ešte také cvičenie a hentaký detox. Zúrila som. Cítila som sa porazená vlastným telom.

Nechcela som čakať ďalšie dva mesiace. Znova absolvovať ten istý kolotoč zmarených nádejí. Až v momente, keď už som nemala v pláne ďalšie procedúry, vo výhľade žiadne zlepšováky na otehotnenie, som abdikovala. Už som nemala silu ďalej sa krvopotne snažiť.

Povedala som DOSŤ.

Prijala som prehru

Už som nechcela takto trpieť. Ak mám byť niekedy mamou ďalšej bytosti, nemôže byť zo mňa takáto troska nešťastia, ktorá sa fixuje na predstavu, že IBA materstvo ju spraví šťastnou.

Unavená a frustrovaná z niekoľkoročného kolotoča snaženia sa, som sa začala pohrávať s myšlienkou, ako by vyzeral môj život bez dieťaťa.

A stal sa zázrak

Nie neotehotnela som, ale prebrala som zodpovednosť za svoju nespokojnosť a prestala čakať, že sa môj život zmení zázrakom čarovného prútika, keď otehotniem znova. Ach. Ako mi len odľahlo.

Prestala som si vyčítať, že som nevyskúšala ešte všetko, alebo naopak, že som neskúšala dostatočne dlho rôzne pomocné metódy na podporu otehotnenia.

Poďakovala som si za viac ako ročnú cestu liečenia, ktorou sa nehojilo iba moje telo z potratov, ale najmä moja duša. Počas tejto cesty som si totiž prvýkrát dovolila intenzívne objavovať samú seba.

A to je ten najkrajší dar od mojich dvoch nenarodených detí. Teraz už viem, že som spravila všetko najlepšie ako som v tej dobe vedela.

Aj takto sa dá pripravovať na rolu materstva. Vďaka potratom.

A zrazu cesta za dúhovým bábätkom (bábätko, ktoré sa narodí po potratoch) dostáva úplne nový rozmer.

Nové obzory

Už to nie je o tom, čo všetko si môžem splniť, ak dieťatko nepríde, ale naopak. Čo všetko si ešte dovolím zažiť, kým nás ďalšia duša svojím príchodom obdaruje.

A viete, čo je na tejto dvojmesačnej perióde skvelé?

Moja mentálna dovolenka.

Nie každý ma také šťastie ako ja. Som vlastne požehnaná, že môžem otehotnieť iba každý druhý mesiac kvôli chýbajúcemu vajcovodu. Pretože jeden mesiac si moja hlava oddýchne a nemyslí na projekt dieťa.

Na druhej strane o to intenzívnejšie staviam druhý mesiac všetko na jednu kartu. Snažiť sa nájsť v tomto balans je čisté bláznovstvo 🙂

No lepšiu lekciu, ako sa učiť trpezlivosti a s láskou všetko prijímať som si ani nemohla priať. Spoznávam samú seba a nečakám na svoj prerod až pôrodom.

Verím, že pôrod je mystická skúsenosť a teším sa na neho. Neverím však, že ako matka sa narodím až v tom momente. Ja som sa totiž ako matka zrodila už dvakrát. Keď som dvakrát potratila.

Pre mňa už samotné vedomé pozývanie dieťaťa k lepšej verzii samej seba je magická alchýmia. Fascinuje ma nevedieť, v ktorej fáze mojej cesty si ma dieťa vyberie ako svojho sprievodcu.

Niekedy ma moje ego prevalcuje a spadnem do pasti namyslenosti, mysliac si, že viem, kedy je pre neho ten správny čas, aby som sa opäť učila pokore, že iba ja sama to neriadim.

Prečo čakať na zázrak až potom, keď si ho môžem tvoriť každý deň?

S dieťatkom, aj bez neho

Paradoxne po potratoch som si začala uvedomovať, že môj život nedostane zmysel, až keď počnem alebo porodím dieťa. Môj život má zmysel aj bez neho. Práve teraz. Ja v ňom hrám hlavnú úlohu.

Jedna čiarka na tehotenskom teste je pre mňa testom, či plním sľub, ktorý som dala sama sebe, žiť naplnený život aj bez dieťaťa.

Toto je pre mňa zatiaľ tá najťažšia výzva: Učiť sa plávať s dôverou a pozerať pokojne na hlasný tikot biologických hodín. S láskou prijímať všetky možnosti.

Otázka za milión

Dnes síce ešte netuším ako to dopadne, ale kým to zistím, chcem si ten čas užiť a nie iba prežívať z mesiaca na mesiac ako doteraz.

No mohla mi dať vedomá príprava na novú rolu krajší dar?

A otázka za milión: „Chýba mi vlastne dieťa?“

🙂

 

S úctou k jedinečnej ceste každej z nás,

Mirka♥

Miroslava Seňková

Som mama 2 anjelov a inšpirujem ženy ako kráčať k dúhovému dieťatku s radosťou a ľahkosťou. S vášňou neustále objavujem hĺbku alchýmie vedomého počatia a holistický prístup k plodnosti.

Som autorkou viacerých FERTILITY VIZUALIZÁCIÍ Ako sa naladiť na seba a svoje budúce dieťatko, ako aj online kurzov , kde sprevádzam ženy ako si cestu k materstvu užívať a nielen prežívať, ešte pred počatím dieťatka.

Pokiaľ vám chýba podporná skupina na ceste k materstvu, pridajte sa do uzavretej skupiny na Facebooku Alchýmia počatia nového života , kde nájdete ďalšie plodné inšpirácie.

Viac o mojej ceste si prečítate tu.

Komentáre